Almanlara gaz tasarrufu çağrısı

Almanlara gaz tasarrufu çağrısı

Gaz depolama tesislerinin dolu olmasına rağmen Enerji Endüstrisi Almanları gaz tasarrufu yapmaya çağırdı.

Enerji Endüstrisi (Energiewirtschaft), Almanya'da vatandaşların 2023 kışında gazı idareli kullanmasını tavsiye etti.

Berlin'de bulunan, enerji ve su endüstrisi organizasyonu "Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft (BDW)" başkanlığı yapan Kerstin Andreae, tesislerinin dolu olduğunu ve geçen yıl olduğu gibi yasalara ihtiyaç olmadığını kabul etti.

Ancak Andreae, bununla birlikte şu açıklamada bulundu:

"Yine de halka mümkün olduğunca az gaz kullanmaları çağrısında bulunuyoruz. Bizim kontrolümüz dışında olan faktörler var. Eğer hava iki ay boyunca çok soğuk olursa, depolama tankları boşalıyor ve yeniden doldurulmaları gerekiyor. Ayrıca, tasarruf edilen her kilovat saat için kimsenin ödeme yapması gerekmiyor."

ALMANYA’DA DOĞAL GAZ SORUNU

BDW, Kasım ayının başında aşırı düşük sıcaklıklarla ilgili endişelerini açıklamıştı. 2010'da olduğu gibi aşırı düşük sıcaklıkların yaşanması durumunda Almanya'daki depolama tesisleri Ocak ayı sonuna kadar boşalabilir. Böyle bir senaryoda depolama tesisleri ancak Mart ayında yeniden doldurulabilir.

Ukrayna'daki savaşa kadar Almanya doğal gazının büyük bir bölümünü Rus boru hatları üzerinden temin ediyordu. Ancak Rusya geçen yıl doğalgaz tedarikini durdurdu. Almanya şimdi ihtiyacını diğer tedarikçi ülkeler üzerinden karşılıyor ve sıvılaştırılmış doğal gaz ithal etmek için terminaller inşa ediyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT