Almanlar zorunlu askerlik istiyor

Almanlar zorunlu askerlik istiyor

Zorunlu askerlik hizmeti on yılı aşkın bir süredir askıya alınmıştı. Ancak Almanların çoğunluğu bunun yeniden yürürlüğe girmesini istiyor.

Yapılan bir ankete göre Almanların çoğunluğu zorunlu askerlik uygulamasına geri dönülmesinden yana. Pazar araştırma enstitüsü YouGov tarafından “Welt am Sonntag” adına yapılan ankete göre, katılımcıların toplam yüzde 60'ı “tamamen” (yüzde 28) ya da “kısmen” (yüzde 32) genel zorunlu askerlik uygulamasının başlatılmasından yana.

Katılımcılar arasında toplamda yüzde 32'si ise zorunlu askerliği reddetti. Yüzde 18'i ise “kısmen”, yüzde 14'ü ise“tamamen” olmak üzere bu konuda görüş bildirdi. Yüzde sekizi ise bu soruya yanıt vermedi.

ASKERİ TEHDİT VAR MI

Zorunlu askerlik hizmeti 2011 yılından bu yana askıya alınmıştı. Ancak bir gerginlik ya da savunma durumunda yeniden aktif hale getirilebilir.

Gazetenin ön raporuna göre, Alman vatandaşlarının yarısından biraz azı Almanya'nın şu anda askeri tehdit altında olduğuna inanıyor. Ankete göre, vatandaşların yüzde 49'u ülkenin yabancı askeri güçler tarafından güçlü (yüzde 11) ya da kısmen (yüzde 38) tehdit edildiğine inanırken, yüzde 40'ı tehdit görmüyor, yüzde 10'u ise hiç tehdit görmüyor.

Gazeteye göre, anket için 31 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında 2,295 vatandaşla online anket yapıldı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT