Almanlar okullardan memnun değil

Almanlar okullardan memnun değil

Almanya'da yapılan yeni bir araştırmaya göre vatandaşların okul ve eğitimle ilgili memnuniyetlerinini önemli ölçüde düştüğünü gözler önüne serdi.

Bavyeralılar kendi okullarından Kuzey Ren-Vestfalya'daki insanlara göre çok daha memnunlar. Münih Ifo Enstitüsü tarafından yayınlanan bir çalışmada en büyük iki federal eyalet uç değerler . Bavyeralıların yüzde 41'i kendi sistemlerine 1 veya 2 puan verirken, Kuzey Ren-Vestfalya'da bu oran yalnızca 20'ydi.

Baden-Württemberg ayrıca yüzde 30 oranında iyi notlar aldı. bu, Almanya'nın yüzde 27'lik ortalamasından daha iyi. İstatistiksel nedenlerden ötürü, diğer federal eyaletler Ifo tarafından yalnızca bölge olarak değerlendirildi. Sonuçlar yüzde 24 ila 26 iyi notlar arasındaki değerlerle birbirine çok yakın.

Öğretmen eksikliği, okul binaları, korona sonuçları
Öğretmen açığı, yetersiz yenilenen okul binaları ve Corona'nın neden olduğu öğrenme eksiklikleri gibi sorun alanlarına ilişkin ayrıntılı sorulara gelince, Bavyera her zaman en iyi sonucu verdi. Orada bile yüzde 74'ü öğretmen açığının ciddi ya da çok ciddi bir sorun olduğunu düşünüyor. Ülke genelinde bu oran yüzde 77, Orta Doğu bölgesi Saksonya, Saksonya-Anhalt ve Thüringen'de ise yüzde 82'dir.

Kuzey Ren-Vestfalya'daki yanıt verenlerin çoğu (yüzde 66), yeterince yenilenmeyen okul binalarının en azından ciddi bir sorun olduğunu düşünüyor. Bavyera'da ise yalnızca yüzde 47. Corona'nın neden olduğu öğrenme eksiklikleri çoğunlukla Orta Batı bölgesi Hessen, Rhineland-Pfalz ve Saarland'da yüzde 65 ile ciddi veya çok ciddi bir sorun olarak görülüyor. Ulusal ortalama yüzde 61, Bavyera'da ise yüzde 57 oldu.

Memnuniyet 2014'ten bu yana önemli ölçüde düştü

Eğitim Barometresi'nin ülke karşılaştırma verileri ilk kez yayımlandı. Ifo, ülke çapındaki değerlendirmeyi Ağustos ayı sonunda yayınlamıştı. Genel memnuniyet 2014'ten bu yana önemli ölçüde düştü. 17 Mayıs ile 5 Haziran arasında 5.636 yetişkinin katılımıyla yapılan temsili ankette, ülke çapındaki yüzde 79'luk kesim, diğer şeylerin yanı sıra, korona salgını sırasında okul eğitiminin kalitesinin kötüleştiğini söyledi.

Tüm federal eyaletlerde eğitim politikası, bir sonraki eyalet seçimlerinde ankete katılanlar için de önemli bir rol oynuyor. Ortalama olarak yüzde 78'i için çok ya da biraz önemli. Doğu federal eyaletlerinin iki grubunda en yaygın olanı yüzde 84 ve 83, en az yüzde 72 ile kuzeybatıda ve yüzde 78 ile Bavyera'da görülüyor.

Eğitim artık devletin meselesi olmamalı
Almanya genelinde ankete katılanların yüzde 53'ü, okul ve eğitim politikası kararlarının artık federal hükümet ve eyaletler tarafından alınmaması için Temel Yasanın değiştirilmesinden çok ya da kısmen yanaydı; yüzde 29'u biraz ya da çok destekliyordu. Buna karşı. Bu, yüzde 61 onay ve yüzde 25 ret oranıyla en açık şekilde kuzeydoğuda desteklendi. Terazinin diğer ucundaki Bavyera'da bile onay hâlâ yüzde 44 ila 41 oranında ağır basıyordu.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum