Almanlar o içeceğin hastası: Kişi başı 38 bardak!

Almanlar o içeceğin hastası: Kişi başı 38 bardak!

Almanların şampanya ve şarap sevdası bir hayli yüksek. Yapılan araştırmaya göre, her Almana bir yılda ortalama 38 bardak düştü...

Her bir Alman geçen yıl ortalama 38 bardak ya da beş şişe köpüklü şarap, İtalyan beyaz şarap ya da şampanya içti. Wiesbaden'deki Federal İstatistik Ofisi'nin yaptığı açıklamaya göre, 2022 yılında yaklaşık 268 milyon litre köpüklü şarap satıldı. Bu rakam Almanya'daki 16 yaş ve üzeri tüm insanlara uyarlandığında, kişi başına 0,1 litrelik 38 kadeh tüketim düşüyor.

Bu, Almanya'da köpüklü şarap tüketiminin genel olarak biraz arttığı anlamına geliyor.

352 MİLYON EURO TOPLANDI

Ancak istatistikçilerin açıkladığı gibi, 2021 yılında koronavirüs pandemisi nedeniyle kutlamalar ve partiler sadece sınırlı ölçüde yapıldı. Ancak on yıllık bir karşılaştırmada daha az köpüklü şarap ve şampanya tüketiliyor: 2012'de kişi başına tüketim hala ortalama 6,6 şişeydi.

Federal İstatistik Ofisi, köpüklü şarap istatistikleri için vergi istatistiklerini analiz ediyor, çünkü 100 yıldan uzun bir süre önce imparatorluk donanmasını finanse etmek için getirilen köpüklü şarap vergisi hala köpüklü şarap, beyaz şarap ve şampanyadan alınıyor. 2022 yılında federal hükümetin köpüklü şarap vergisinden yaklaşık 352 milyon avro topladığı belirtiliyor. Dolayısıyla bu içecek; toplam federal, eyalet ve belediye vergi gelirlerinin yüzde 0.04'ünü oluşturdu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT