Almanlar giderek etten uzaklaşıyor

Almanlar giderek etten uzaklaşıyor

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre vatandaşların yüzde 12’sinin et yemediği ortaya çıktı.

Yapılan bir araştırmaya göre Almanya'da halkın yüzde 12'si et yemiyor. Forsa Enstitüsü, Alman Gıda Ticareti Federal Birliği adına Ağustos ayında yaklaşık 1000 kişiyle anket yaptı. Sonuçlar Berlin'de yayınlandığında açıklandığı gibi, ankete katılanların yüzde dokuzu vejetaryen diyet uyguladıklarını söyledi.


Araştırmaya göre Almanların yüzde üçü vegan besleniyor. Yüzde 41'i esnek olduklarını ve bu nedenle ara sıra et yediklerini söyledi. Nüfusun yüzde 47'si bu diyetlerin hiçbirine uymuyordu.

Katılımcılar ne kadar gençse, vejetaryen beslenmeyi de o kadar sıklıkla uyguladıklarını söylediler. 30 yaşın altındaki kişilerin yüzde 15'i kendilerini vejetaryen olarak tanımlıyor. 60 yaş ve üzeri katılımcılar arasında bu oran yalnızca yüzde altı. Ayrıca cinsiyet farklılıkları da var. Araştırmaya göre vejetaryen beslenen kadınların oranı yüzde on iki ile erkeklere göre iki kat daha fazla.

Ankete katılanların yaklaşık yarısı (yüzde 52), etten uzak durmalarının nedeni olarak hayvan refahını gösterdi. Yüzde 62'si iklim nedeniyle etten uzak duruyor, yüzde 51'i ise kendi sağlığı nedeniyle et yemiyor.

HABERE YORUM KAT
3 Yorum