Almanlar daha fazla mülteci kabul edilmesini istemiyor

Almanlar daha fazla mülteci kabul edilmesini istemiyor

Yapılan bir araştırmaya göre vatandaşların yüzde 64'ü Almanya'nın daha az mülteci kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Yapılan bir ankete göre, Almanya'daki insanlar göç meselesine ilkbaharda olduğundan çok daha fazla şüpheyle yaklaşıyor. Mevcut Almanya eğiliminde ankete katılanların yüzde 64'ü dezavantajları göçle ilişkilendirdiklerini belirtti. Mayıs ayında değer yüzde 54'tü. Yüzde 64'ü Almanya'nın daha az mülteci kabul etmesi gerektiğini söyledi. Bu, Mayıs ayına göre yüzde on iki puanlık bir artışa işaret ediyor.

Buna karşılık, yüzde 27'si şu anda Almanya'nın göç yoluyla avantajlara sahip olduğunu söylüyor; Mayıs ayında bu oran yüzde 32'ydi. Yüzde dokuzu herhangi bir cevap vermedi ya da “bilmiyorum” yanıtını verdi.

Mevcut mülteci politikasına da oldukça eleştirel bir gözle bakılıyor. Yalnızca yüzde dokuzu reddedilen sığınmacıların sınır dışı edilmesinin şu anda iyi veya oldukça iyi gittiğini söylüyor. Şu anda yalnızca yüzde 14'ü mültecilerin işgücü piyasasına entegrasyonunun iyi ya da oldukça iyi gittiğini düşünüyor. Şu anda yalnızca yüzde 16'sı mültecilerin topluma entegrasyonunun genel olarak başarılı ya da daha doğrusu başarılı olduğuna inanıyor.

Yüzde 70 federal hükümetten memnun değil

Bu nedenle federal hükümetten memnuniyet düşük kalıyor. Ankete katılanların yalnızca yüzde 19'u trafik ışığı koalisyonunun çalışmalarından "memnun" veya "çok memnun" olduğunu söyledi. Öte yandan yüzde 70'i "daha az memnun" olduğunu veya "hiç memnun olmadığını" söyledi. Bu da Eylül ayı başından itibaren değerlere karşılık geliyor.

Yarıdan fazlası artık Almanya'daki demokrasi uygulamalarından da memnun değil. Yüzde 55'i bu ülkede demokrasinin işleyişinden ya daha az memnundu ya da hiç memnun değildi; bu bir yıl öncesine göre yüzde sekiz puan daha fazla. Yüzde 44'ü memnun ya da çok memnundu; bu oran Ekim 2022'ye göre yedi daha az.

Pazar sorusunun sonuçları da pek değişmedi. Infratest dimap enstitüsü tarafından yapılan ankette Birlik yüzde 1 puan kaybederek yüzde 28'e geriledi. AfD yüzde 22 ile onu takip ederken, onu yüzde 16 ile SPD ve yüzde 14 ile Yeşiller takip ediyor. FDP için hâlâ yüzde altı öngörülüyor. Sol yüzde dört ile yüzde beş eşiğinin altında kalıyor.

Federal Kabine üyelerinden yalnızca Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD) yüzde 51 gibi az bir çoğunlukla olumlu not aldı. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) yüzde 35 ile ikinci sırada yer alırken, onu yüzde 31 ile Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP) ve yüzde 27 ile Şansölye Olaf Scholz (SPD) takip ediyor. CDU lideri Friedrich Merz de yüzde 27 onay aldı. Bunu yüzde 19 ile AfD parlamento grubu lideri Alice Weidel ve yüzde 9 ile Sol Parti lideri Janine Wissler takip ediyor.

HABERE YORUM KAT