Almanlar bu sene tatil için eksiye düşmeyi göze aldı!

Almanlar bu sene tatil için eksiye düşmeyi göze aldı!

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre bazı Almanların tatilleri için hesaplarından daha fazla para çektiği ortaya çıktı.

Yaz tatilleri tüm federal eyaletlerde sona erdi ve onlarla birlikte en yoğun seyahat sezonu da bitti. Sezona baktıldığında yetişkin Almanların toplam yüzde 53,9'unun 2023'te seyahat etmiş olduğu görülüyor yılın tamamına bakıldığında ise bu oran muhtemelen yüzde 62,9 seviyesinde olacak.

Kamuoyu araştırma enstitüsü Civey'i görevlendiren kredi karşılaştırma portalı Smava'nın temsili bir anketine göre;, bir önceki yıla göre (yüzde 59,1) bir artışı ifade ediyor ancak çarpıcı olan bir şey daha var: Almanların yüzde altısı, hesaplarındaki limitin üzerinde para çekmelerine rağmen tatile gitti.

Alman tatilcilerin yüzde altısı hesaplarında zarar olduğunu kabul ediyor

Almanya'nın toplam nüfusuna bakıldığında bu yıl milyonlarca Alman vatandaşı krediyle seyahat etti. Bild'e göre , Stuttgart Üniversitesi'nden istatistik profesörü Christian Hesse “Mevcut rakamlara göre, bu yıl Ağustos 2023 itibarıyla 38 milyon yetişkin zaten tatildeydi. Bunlardan 2,3 milyonu seyahat sonucu hesaplarında limit aşımı yaptı.” ifadelerini kullandı.

Genel olarak Smava'ya göre , tatilde olsalar da olmasalar da Almanya'daki yetişkinlerin ortalama yüzde 9,1'i Ağustos ayında açık verdi. Temmuz 2023 ve Ağustos 2022 ile karşılaştırıldığında bu yüzde 28,2 daha fazla. Ayrıca borcu olanların yarısından fazlası ortalama 1.000 Euro'nun üzerinde fazla harcama yaptı.

Ancak kredi karşılaştırma portalı Smava'nın CEO'su Alexander Artopé'nin düşündüğü gibi, cari hesabınızdan fazla para çekmek her zaman iyi bir fikir değil . Çünkü: “Hesap kırmızıdaysa ortalama yüzde 11 civarında faiz ödüyorsunuz. Bu yüzden hesabın kırmızıya düşmesine izin vermemeniz ya da hızlı bir şekilde dengelemeniz tavsiye edilir." Ne kadar uzun süre kırmızıda kalırsanız, hesap sahibi için o kadar pahalı olur. Artopé, "Bu daha da doğru, çünkü faiz oranındaki herhangi bir artış büyük olasılıkla aşırı para çekmeyi daha da pahalı hale getirecek" diyor.

Pek çok Alman için bir yıl boyunca seyahat etmemek düşünülemezken, 2023'te hiç tatil planlamayanlar da var; ankete katılanların yüzde 35,8'i. Yüzde 45,2'si için bu, enerji gibi yaşam masraflarının yüksek olmasından kaynaklanıyor . Yüzde 41,7'si belirtilmeyen diğer nedenlerle seyahat etmekten kaçınmak istiyor. Yüzde 30'a yakını ise bu yıl seyahat masraflarının çok yüksek olduğunu düşünüyor ve tatil yapmaktan kaçınıyor.

HABERE YORUM KAT