Alman yönetmenin kağıt toplayıcılarını anlattığı film İstanbul'da gösterimde

Alman yönetmenin kağıt toplayıcılarını anlattığı film İstanbul'da gösterimde

İstanbul’da yaşayan iki kâğıt toplayıcının hayatını anlatan 90 dakikalık film, 4 Aralık 2022 Pazar günü saat 18.00’de Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi salonunda seyircilerle buluşacak.

Alman film yönetmeni Ellen Rudnitzki’nin çektiği “İstanbul’un Tepeleri” isimli belgesel film Ataşehir Belediyesi tarafından gösterime sunuluyor. İstanbul’da yaşayan iki kâğıt toplayıcının hayatını anlatan 90 dakikalık film, 4 Aralık 2022 Pazar günü saat 18.00’de Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi salonunda seyircilerle buluşacak.

Film yalnızca Rudnitzki’nin 3 yıl boyunca takip ettiği iki kâğıt toplayıcıyı değil, onların etrafındaki sosyo-kültürel ortamı da gözler önüne seriyor. Aynı şekilde, söz konusu kâğıt toplayıcılarının ve ailelerinin tanıklıkları bağlamında, izlenilen dönem boyunca Türkiye’yi etkilemiş kimi önemli politik olaylar da paralel öyküler olarak filmde yerlerini alıyor.

Rudnitzki, filmini Pandemi öncesi dönemde çekti. Filmin çekimleri İstanbul ve Diyarbakır’da yapıldı, montaj ve diğer çalışmalar ise Almanya’da yürütüldü. Almanca seslendirilmesi yapılan filmin gösterilme imkânı ancak Pandemi sonrası dönemde mümkün olabildi. Film Berlin, Essen ve Köln’de kimi sinema salonlarında gösterime girdi. Önümüzdeki günlerde Berlin’de yeniden gösterime girecek ve bunu Münih izleyecek. Filmin Türkçe orijinal versiyonu  Türkiye’de ilk kez Ataşehir Belediyesi’nin film salonunda gösterilmiş olacak.

Film ilk kez Köln’de Almanca dublajlı olarak ‘Guerilla Kino’da geçen temmuz ayında gösterime sunuldu. 1 Ekim 2022 Cumartesi günü ise Berlin’de ‘Bundesplatzkino’da gösterildi.

HABERE YORUM KAT