Alman uzmanlar uyardı: Sağlığınız için bu meyveleri karışımlarda kullanmayın

Alman uzmanlar uyardı: Sağlığınız için bu meyveleri karışımlarda kullanmayın

Uzmanlar, flavanol içeren meyvelerin başkaca gıdalarla karıştırılarak tüketilmesinin, yararlı etkileri azalttığını dile getiriyor.

Meyve tüketimi, beslenme kültürümüzde insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip. Hemen her meyvede, sağlığa faydası olabilecek vitamin ve mineraller yer alıyor. Çilek, yaban mersini, ahududu gibi meyveler de dahil... Lezzetli ve sağlıklı olmaları, bizi bu meyveleri daha fazla tüketmeye teşvik ediyor.

Bazen tek başlarına, bazen de başka gıdalarla karıştırarak... Peki her tüketme biçimi aynı şekilde sağlığa faydalı mı?

TEK BAŞINA DAHA FAYDALILAR

Kuzey Ren-Vestfalya Tüketici Danışma Merkezi'ne göre, birçok insanın bu meyveleri smoothie veya müsli ile karıştırarak tüketmeleri çok da iyi bir fikir değil. Uzmanlar meyveleri tek başlarına tüketmenin, sağlık açısından daha yararlı olduğuna dikkat çekiyor.

Uzmanlar meyvelerin flavanol içerdiğini, bu maddenin sağlığa olumlu yönde etki edebilecek, kan basıncını düşürmek ve kardiyovasküler işleviyle iyileştirmeye yardımcı olmak gibi çok sayıda özelliği olduğunu hatırlatıyor. Meyvelerin yanı sıra kakao çekirdeklerinde ve çayda da bulunan flavanollerden yararlanmak için, meyvelerin tek başlarına tüketilmesi gerekiyor.

Yapılan araştırmalarda, flavanol içeren meyvelerin karışımlarla tüketildiği durumlarda, yararlı etkilerinin azaldığının gözlendiği ifade ediliyor. Faydalı etkiler için maddenin vücut tarafından emilebilmesinin önemli olduğu vurgulanıyor. Bu nedenle, meyveleri diğer bazı gıdalarla birlikte yememeye özen gösterilmesi gerektiği söyleniyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum