Alman siyasi tarihinde bir ilk yaşandı: Başkan ve senatörün "gizli aşkı" ortaya çıktı

Alman siyasi tarihinde bir ilk yaşandı: Başkan ve senatörün "gizli aşkı" ortaya çıktı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner ve Eğitim Senatörü Katharina Günther-Wünsch arasındaki ilişki, Alman siyasetinde tartışmalara neden oldu. Ülkenin siyasi tarihinde, benzer bir örneğin daha önce yaşanmadığı belirtiliyor.

Alman kamuoyu, günlerdir Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner ve Katharina Günther-Wünsch arasında, duygusal bir yakınlaşma olup olmadığını tartışıyordu. İki siyasetçinin birçok yerde birlikte ve yakın fotoğraflar vermeleri, "gizli" bir ilişkiye başladıklarına dair şüpheleri artırıyordu.

Avukat Christian Schertz, dedikoduların daha da artması üzerine, tartışılan ilişkiyi doğruladı. Avukatın Alman basınında yer alan açıklamalarına göre, CDU'lu siyasetçilerin, geçtiğimiz yılın Sonbahar aylarından bu yana beraber oldukları ortaya çıktı.

"ETİK DIŞI" OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Çok sayıda siyasetçi tarafından, "politik şeffaflığa bir engel teşkil edeceği" öne sürülen ilişkinin, "geç açıklanmasının" da etik dışı olduğu vurgulanıyor. Spekülasyonlar ortadan kalksa da "şeffaf bir siyaset için" ikilinin daha "açık" adımlar atması gerektiği belirtiliyor.

ALMANYA'DA BİR İLK

Alman siyasi tarihinde ilk örnek olan ilişki için, koalisyon ortağı SPD kanadından henüz herhangi bir açıklama gelmedi. Yeşiller adına Parlamento Grup Başkanı Werner Graf tarafından yapılan ilk resmi açıklamada ise "Sevgililer birbirini bulduğunda mutlu oluyoruz. Ancak bu aşk sadece özel bir mesele değil. Senato'nun çalışmalarını da etkiliyor. Sadece ilişkiyi kabul etmek yeterli değil" ifadeleri kullanıldı.

Graf, "Senato'daki işbirliği için öngörülebilir çıkar çatışmaları var" diyerek, bütçe ve yönetim organının direktif verme yetkisinin kullanımı konusunda sorunlar yaşanabileceğine ve Senato üyeleri arasındaki anlaşmazlıklarda, karar alma mekanizmalarında aksaklıklar yaşanabileceğine dikkat çekti.

Berlinli CDU'lu siyasetçi ve İklim Birliği Kurucusu Heinrich Strößenreuther de benzer bir görüşü dile getirdi. Strößenreuther, açıklamasında "Korkarım ki çözüm her zamanki gibi bir yaklaşım olmayacak. Bu ekonomide düşünülemez ve aynı şey bir ekonomi partisi için de geçerli olmalıdır" ifadelerini kullandı.

İki siyasetçinin ilişkisi, bir süre daha Alman siyasetinin gündeminde yer tutmaya devam edecek gibi görünüyor. Uzunca bir süre, gözler ikilinin üzerinde olacak.

ARTI49
Fotoğraf: Temsili

HABERE YORUM KAT