Alman siyasetçi, Putin'in "arananlar listesi"nde

Alman siyasetçi, Putin'in "arananlar listesi"nde

Frankfurt FDP'li bir siyasetçi şimdi Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından "arananlar listesine" girdi. Hedefe konan siyasetçi Michael Rubin, "Benim için büyük bir şok olmadı" dedi.

Kremlin'i eleştiren açıklamaları ve faaliyetleri nedeniyle Frankfurt FDP'li yerel politikacı Michael Rubin'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından hedef alındığı ve Rusya İçişleri Bakanlığı'nın hafta başında kamuoyuna açıklanan arananlar listesine girdiği bildirildi.

Rubin ise, "Benim için büyük bir şok olmadı" dedi. Rubin, bir meslektaşının Moskova'dan arananlar listesiyle ilgili rapora rastladığını ve dikkatini çektiğini söylerken, "Daha sonra Rusya İçişleri Bakanlığı'nın web sitesinde kendi araştırmamı yaptım ve listede adımı ve fotoğrafımı gördüm" dedi.

DİKKATLİ OLACAK

Almanya'da kendini güvende hissetmeye devam ettiğini ve güvenlik makamlarıyla temas halinde olduğunu söyleyen siyasetçi, daha dikkatli olacağını da vurguladı.

Listede Rubin'in yanı sıra Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Litvanya Kültür Bakanı Simonas Kairys ve Estonya Devlet Sekreteri Taimar Peterkop da yer alıyor. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise bu kişilerin "tarihi hafızaya ve ülkemize karşı düşmanca eylemler gerçekleştiren kişiler" olduğunu açıkladı.

Hür Demokratik Partili Rubin, Belarus ve Ukrayna kökenli ancak yaklaşık 30 yıldır Almanya'da yaşıyor. Beş yıl boyunca Frankfurt am Main'da yerel FDP konseyinde yer aldı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT