Alman sağlık sigortasında değişiklik: Tüketiciler artık tedaviyi cebinden ödeyecek

Alman sağlık sigortasında değişiklik: Tüketiciler artık tedaviyi cebinden ödeyecek

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, kamu sağlık sigortalarının homeopatik tedavileri finanse etmeyi bırakma kararı aldı. Bu değişiklikle, homeopati artık hastaların kendi masrafları altında olacak.

Hangi tedavilerin kamu sağlık sigortaları tarafından karşılandığı ve hangilerinin karşılanmadığı, sıkça sorulan bir sorudur. Sağlık Bakanı Karl Lauterbach şimdi bir tedaviyi sağlık sigortasından kaldırmayı planlıyor.

Lauterbach, homeopatik tedavilerin yasal sağlık sigortası şirketleri tarafından finanse edilmesinde köklü değişiklikler planlıyor. SPD'li siyasetçi, 10 Ocak Çarşamba günü X (eski adıyla Twitter) adlı online platformda yayınlanan açıklamasında, homeopatinin bir sağlık sigortası yardımı olarak hiçbir anlam ifade etmediğini savundu.

Sağlık politikasının temelinin bilimsel kanıtlara dayanması gerektiğini vurgulayarak, homeopatinin desteklenmesini iklim değişikliği ile "çubuklarla mücadele etmeye" benzetti.

Homeopatik ilaçlar, aşırı derecede seyreltilmiş ve genellikle globül şeklinde alınan bitki, mineral ve hayvan maddelerine dayanır.

HOMEOPATİ İPTAL EDİLECEK

Lauterbach yönetimindeki Sağlık Bakanlığı diğer bakanlıklara yasal sağlık sigortasında tasarruf yapılmasına yönelik tavsiyeler gönderdi. Bu tavsiye belgesinde "tıbbi olarak doğrulanabilir bir faydası olmayan hizmetlerin katkı fonlarından finanse edilmemesi gerektiği" belirtiliyor.

Sağlık sigortası fonlarının tüzüklerinde homeopatik ve antroposofik hizmetlerin iptal edilmesi planlanarak gereksiz harcamaların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ancak tamamlayıcı sigorta poliçelerinin bu tür hizmetleri kapsamaya devam etmesi planlanıyor.

Karl Lauterbach, Ekim 2022'de homeopatiyi bir sağlık sigortası yardımı olarak kaldırmayı zaten düşünmüştü. Her ne kadar homeopati diğer sağlık harcamalarının sadece küçük bir bölümünü oluştursa da, bilime dayalı bir sağlık politikasıyla bağdaşmadığını düşünüyor.

HOMEOPATİ YÖNTEMİ NEDİR?

Homeopati, çok az miktarda seyreltilmiş bitki ve mineral kullanarak vücudun kendi iyileşme sürecini tetikleyen ve benzeriyle benzeri tedavi et teorisine dayanan bir alternatif tedavi yöntemidir. Herhangi bir semptoma neden olan bir maddenin, aynı semptomları hafifletmeye de yardımcı olabileceği ilkesi bu yöntemin temelini oluşturur.

Avrupa, Hindistan ve Amerika'da yaygın olarak kullanılan homeopati, hastalığın kök nedenini bulmayı ve buna uygun homeopatik ilaçlarla yan etkisiz bir iyileşme sağlamayı amaçlar. Bu tedavi yöntemi, sadece semptomların hafifletilmesini değil, aynı zamanda vücudun bütünsel olarak iyileşmesini hedefler.

ARTI49

HABERE YORUM KAT