Alman polisinin uyanıklığı gerçeği ortaya çıkardı: Türkiye'den geldiğini itiraf etti

Alman polisinin uyanıklığı gerçeği ortaya çıkardı: Türkiye'den geldiğini itiraf etti

Almanya'da devriye polis ekipleri, çevirdikleri bir şehirlerarası otobüste yakaladıkları ve sahte evraklarla ülkeye girmeye çalıştığı tespit edilen Suriyeli kaçak göçmeni, Avusturya'ya geri gönderdi.

Almanya'da Federal Polis devriyesi, bugün akşam saatlerinde şehirlerarası bir otobüsü çevirdi.

Milano'dan gelen otobüste, Faslı olduğu anlaşılan 24 yaşındaki bir gence kimlik kontrolü yapıldı. Polis memurlarına Fas pasaportu ve İtalya oturma izni ibraz eden gencin verdiği evraklardaki bazı detaylar, polisin kuşkulanmasına neden oldu.

Polisin, kısa süreli kontrolleri sonrasında evrakların sahte olduğu ortaya çıktı.

İbraz ettiği evrakların sahte olduğunun anlaşılması üzerine gerçekleri itiraf etmeye başlayan genç kaçak, "Suriyeli olduğunu ve uçak ve otobüs biletleri de dahil olmak üzere; sahte belgeleri Atina'da bir insan kaçakçısından 5 bin 500 Euro karşılığında satın aldığını" itiraf etti.

YOLCULUK TÜRKİYE'DEN BAŞLAMIŞ

Genç kaçak, 2012'den beri ailesiyle birlikte Türkiye'de "kayıtlı göçmen" statüsünde yaşadığını, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Yunanistan'a iltica başvurusunda bulunduğunu söyledi. Verdiği ifadeye göre, oradaki koşullardan memnun kalmaması üzerine Dortmund'da bulunan kardeşinin yanına gelmeye karar vermişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Polis ekipleri, sahte belgelere ve gencin cep telefonuna el koydu.

Kaçak göçmen hakkında "izinsiz giriş" ve "belgede sahtecilik" suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı. Suriyeli kaçak Avusturya'ya geri gönderildi.

Gence, sahte evrak temin eden insan kaçakçısı da ayrıca araştırılacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT