Alman polisinden "taksi" operasyonu: Türkler planın parçası mı?

Alman polisinden "taksi" operasyonu: Türkler planın parçası mı?

Aynı gün içerisinde kontrol noktalarına takılan iki ticari takside 8 kayıtsız Türk göçmen yakalandı.

Federal Polis, Inntal otoyolu üzerindeki sınır kontrol noktasına aşırı hızla yanaşan Alman plakalı bir ticari taksiyi durması konusunda birkaç kez uyardıktan sonra durdurmayı başardı. Taksi şoförüne belgeleri sorulunca, şoförün Almanya'da "oturma izniyle" bulunan bir Türk vatandaşı olduğu anlaşıldı. Araçta bulunan 4 Türk yolcunun ise ülkeye giriş için gerekli belgelerinin olmadığı ortaya çıktı.

Polis kayıtlarına göre, kayıtsız Türk göçmenler ve taksici arasında, birkaç yüz Euro karşılığında Münih Merkez İstasyonu'na ulaştırılmaları üzerine bir anlaşma yapıldı.

AYNI GÜN, İKİNCİ KEZ

Olaydan kısa bir süre sonra ise A93 otoyolunda çevirmeye takılan Avusturya plakalı bir başka takside de benzer bir durumla karşılaşıldı. Avusturyalı taksi şoförü de kayıtsız 4 Türk göçmeni benzer bir anlaşma karşılığında taşıdığını belirtti.

TAKSİMETRELERİ KAPALIYDI

Türk göçmenleri taşıyan iki ticari taksinin de yolculuk sırasında taksimetrelerinin açık olmadığı kayıtlarda yer aldı.

SERBEST BIRAKILDILAR

Polis Rosenheim'da bulunan bir karakolda verdikleri ifadelerin ardından taksi şoförlerini serbest bırakırken, 8 Türk göçmen ise göçmen kabul merkezine götürüldü.

Polis, vakaların birbiriyle bağlantılı bir kaçakçılık organizasyonunun parçaları olabileceği şüphesiyle soruşturmayı sürdürüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT