Alman polisi tatilcileri uyardı: Erken rezervasyon yaparken dikkat

Alman polisi tatilcileri uyardı: Erken rezervasyon yaparken dikkat

Kuzey Ren Vestfalya polisi, erken rezervasyon yapan tatilcileri dolandırıcıların tuzaklarına karşı uyardı.

Son zamanlarda, tatil sitelerinde yapılan dolandırıcılık vakaları hızla artıyor. Tatilciler, internet üzerinden rezervasyon yaparken daha dikkatli olmaları konusunda uyarılıyor. Dolandırıcılar, düşük fiyatlarla cazip görünen tatil teklifleri sunarak insanların paralarını çalmaya çalışıyor.

Kuzey Ren Vestfalya polisi de vatandaşları bu tür dolandırıcılıklara karşı uyarıyor. Dolandırıcılar, saygın tedarikçilerin yanı sıra, sayısız çevrimiçi portalda düşük fiyatlarla rüya gibi tatillerin reklamını yapıyor özellikle de erken rezervasyon yapanlar için büyük indirimlerle.

Kuzey Ren Vestfalya polisi, müşterilerin internetteki sahte tatil tekliflerini nasıl fark edebileceğini açıkladı.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Eğer bir tatil teklifinin fiyatı diğerlerine kıyasla belirgin şekilde düşükse, bunun nedeni üzerinde durulmalı ve benzer fiyat kategorisindeki diğer tekliflerle karşılaştırılmalıdır. Eğer teklif hala çok ucuz ve rakipsiz görünüyorsa, dikkatli olmak önemlidir çünkü bu durumda dolandırıcılık ihtimali yüksektir.

Tatilciler, bu tür şüpheli teklifler için peşin ödeme yapmaktan kaçınmalıdır çünkü bir kez para transfer edildiğinde geri dönüşü olmayan bir kayıp yaşanabilir.

Herhangi bir tatil sitesinde olduğu gibi, yasal bildirimler dolandırıcılık niyetlerini ortaya çıkarabilir. Eğer bir sağlayıcının vergi numarası veya kayıtlı ofisi şüpheli görünüyorsa, tatilciler o tekliften uzak durmalıdır. Ayrıca, veriler ne kadar ciddi görünse bile, bu bilgilere körü körüne güvenmemek önemlidir çünkü dolandırıcılar genellikle diğer şirketlerin iletişim adreslerini kopyalayarak güven yaratmaya çalışırlar.

Rezervasyon işlemini tamamlamadan önce, internet kullanıcıları her zaman bağlantının "https" protokolünü kullanarak şifrelendiğinden emin olmalıdır. Bu, bilgilerin hem gönderildiği sunucudan hem de alındığı sunucuya aktarım sırasında şifrelendiği anlamına gelir, böylece iletişim gizli kalır ve bilgilerin güvenliği sağlanmış olur.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash


HABERE YORUM KAT