Alman polisi dikkatli davranınca kimliğini daha fazla gizleyemedi: Türk olduğu anlaşıldı

Alman polisi dikkatli davranınca kimliğini daha fazla gizleyemedi: Türk olduğu anlaşıldı

Almanya'ya kaçak yollarla girmeye çalışan bir Türk vatandaşının, polise ibraz ettiği sahte belgelere el kondu, 24 yaşındaki adam iltica başvurusunda bulununca kabul merkezine gönderildi.

Almanya'ya son yıllarda en fazla iltica başvurusunda bulunan toplumlar arasında Türkler ilk 3'te yer alıyor. Çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ülkeye kaçak yollarla girmeye çalışırken polis tarafından yakalanıyor. Bazılarının iltica başvuruları kabul edilirken, bazıları sınır dışı ediliyor.

Dün Kehl'de bir vaka daha yaşandı.

Federal Polis memurları dün öğleden sonra Kehl tren istasyonunda bir 24 yaşındaki bir adama kimlik kontrolü yaptı. Fransa'dan Almanya'ya yerel bir sınır ötesi trenle seyahat eden adam, polislere bir Bulgar kimliği uzattı.

Polisin kısa süren araştırmasıyla, kontrol sırasında polislere "Bulgar vatandaşı" olduğunu söyleyen adamın ibraz ettiği belgelerin sahte olduğu ortaya çıktı.

Memurlar gerçeği öğrenmekte diretince, daha fazla dayanamayıp itiraf aşamasına gelen adam, belgeyi Paris'ten 400 Euro karşılığında satın aldığını itiraf etti.

Sahte belgeye el konulurken, adam Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğundan, önlemler tamamlandıktan sonra Karlsruhe'deki devlet ilk kabul merkezine yönlendirildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT