Alman polisi alarm veriyor: Scholz'a çok sert mektup

Alman polisi alarm veriyor: Scholz'a çok sert mektup

Alman Polis Sendikası alarm veriyor: Alman hükümetinin tasarruf tedbirleri nedeniyle elit GSG 9 biriminin mali durumu tehlikede. Genel Başkan Yardımcısı Heiko Teggatz terörizme karşı savunmada ciddi sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Hükümetin tasarruf tedbirleri, polisi de vurdu.

Alman Polis Sendikası (DPolG) Federal Başkan Yardımcısı Heiko Teggatz, Şansölye Olaf Scholz'a acil bir yardım çağrısı gönderdi. Mesajın özü ise rehine kurtarmalarındaki başarısıyla bilinen federal polisin efsanevi birimi GSG 9 mali darboğazdan mustarip. Teggatz, trafik ışığı hükümeti tarafından başlatılan maliyet düşürücü önlemlerin, birimin terörizme karşı etkili bir şekilde savunma yeteneğini zayıflatabileceği eleştirisinde bulunuyor.

GSG 9 parasızlık nedeniyle teknik kaynaklardan, personelden ve eğitim olanaklarından yoksun. Teggatz'ın Federal Şansölye Scholz'a yazdığı mektupta, "Özellikle terör tehdidinin her zamankinden daha yüksek olduğu bu dönemde, Peru'da bisiklet yollarının yapımını teşvik etmektense iç güvenliğe yatırım yapmak daha iyi olacaktır" diye belirtti.

500 MİLYON EURO'SU YOK

GSG 9'un karşı karşıya olduğu mali zorluklar yeni değil. Teggatz, Eylül 2023'te İçişleri Bakanı Nancy Faeser'e açığı zaten işaret etmişti. Sendika bunu halk için potansiyel bir güvenlik riski olarak görüyor. 2024 yılı için yaklaşan mali açıkların federal polis için yaklaşık 500 milyon Euro olduğu tahmin ediliyor.

Sendika yatırımların biriktiği uyarısında bulunurken, İçişleri Bakanı Faeser federal polis gücünün her yıl 1000 kadro ile takviye edileceğini ve gerekli fonların sağlanacağını ifade ediyor. Federal polis teşkilatını güçlendirmeye devam etmek istediğini vurguluyor. Faeser kısa bir süre önce Maliye Bakanı Christian Lindner'in bakanlığının finansmanının kesilmesi yönündeki taleplerine direnmişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT