Alman polisi Afgan aileyi sınıra bırakınca ortalık karıştı

Alman polisi Afgan aileyi sınıra bırakınca ortalık karıştı

Alman yetkililerin Afgan bir aileyi izinsiz olarak Polonya'ya getirdiği söyleniyor. Polonya tarafı duruma öfkeli.

Polonya sınır muhafızları, Alman federal polisini Afganistanlı bir sığınmacı aileyi kendilerine danışmadan sınırdan geçirip Polonya tarafına bırakmakla suçladı. Sınır muhafızları Pazartesi günü Platform X'te "Alman polisi tarafından yabancıların Polonya'ya (Osinow Dolny köyüne) transferi, iki servis arasındaki işbirliği ilkeleri ihlal edilerek ve transfer yasasına aykırı olarak gerçekleştirilmiştir" diye yazdı. Polonya Başbakanı Donald Tusk, X'te yaptığı açıklamada "kabul edilemez olayı" gayrı resmi AB zirvesi çerçevesinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmek istediğini duyurdu.

Polonya medyası daha önce görgü tanıklarına dayandırdığı haberlerinde bir Alman polis aracının Cuma günü sınıra yakın Osinow Dolny köyüne geldiğini ve bir göçmen aileyi orada bıraktığını bildirmişti.

"HERHANGİ BİR YANIT GELMEYİNCE..."

Federal Polis tarafından yapılan açıklamada, geçici olarak yeniden uygulamaya konulan iç sınır kontrolleri kapsamında, 14 Haziran günü erken saatlerde Brandenburg'daki Altmädewitz yakınlarında ülkeye izinsiz girmeye çalışan beş kişilik bir Afgan ailenin durdurulduğu belirtildi. Ailenin yanında yetişkinler için Polonya iltica belgeleri ve çocuklar için Polonya ev pasaportları vardı; Alman yetkililere iltica başvurusunda bulunmamışlardı. Yasal duruma göre, bu nedenle Polonya'ya iade edilmeleri gerekiyordu.

Federal Polise göre, Polonya sınır polisi Swiecko'daki ortak merkez aracılığıyla aileyi teslim etmek istedikleri konusunda bilgilendirildi:

"Sorulmasına rağmen Polonya tarafından birkaç saat boyunca herhangi bir yanıt gelmeyince, polis memurları aileyi bir devriye ile Hohenwutzen yakınlarındaki Almanya-Polonya sınırına götürmeye ve oradan Polonya'ya bırakmaya karar verdi."

Federal Polis'ten yapılan açıklamaya göre olay Polonyalı meslektaşları ile birlikte "yoğun bir şekilde takip ediliyor". Polonya sınır polisi, yönetiminin konuyu Salı günü federal polis yönetimiyle görüşeceğini duyurdu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT