Alman Otomobil Kurumundan uyarı: "Yakıtınız donabilir"

Alman Otomobil Kurumundan uyarı: "Yakıtınız donabilir"

Almanya’da dondurucu soğuklar araçlarda hasara yol açabilir. Alman Otomobil Kurumu (ADAC) sürücüleri araçlardaki yakıt donma ihtimaline karşı uyardı.

Kışın sıfırın altındaki sıcaklıklar otomobil sürücüleri için tehlike oluşturabilir. Birçok araçta kapılar sıkışır ve camların buzunun sürekli çözülmesi gerekir. Bazı durumlarda ise araç soğuktan dolayı çalışmaz. Şimdi ise ADAC yakıt donma ihtimaline karşı uyarıyor.

Elektrikli araç sahibi olmayanlar, araçlarını Alman benzin istasyonlarında sıvı yakıtlarla dolduruyor. Yakıt istasyonlarında dizel, gaz ve benzin seçenekleri bulunuyor. Depodaki yakıtın durumu değişirse büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Benzinli ve gazlı araç sürücüleri şimdilik rahat olabilirler çünkü benzin ve gaz yakıtlarının donma sıcaklığı oldukça düşük. Ancak durum dizel araç sürücüleri için biraz daha riskli. LPG'nin donma noktası yaklaşık eksi 30 derecedir, benzin ise eksi 45 dereceye kadar sıvı halde kalır. Bu da dizelin kış aylarında donmasına sebep olabilir.

SÜRÜCÜLER İÇİN KIŞ DİZELİ

Peki bu nasıl önlenebilir? Benzin istasyonları Kasım ortasından Şubat sonuna kadar kış mazotu olarak adlandırılan mazotu sunmakla yükümlüdür. ADAC, kış mazotunun "yakıtın topaklaşmasını ve dolayısıyla yakıt sisteminin tıkanmasını önlemek için" katkı maddeleri içerdiğini açıkladı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
3 Yorum