Alman otomobil devi ChatGPT'yi araçlarına yerleştiriyor... Hangi modellerinde yer alacak

Alman otomobil devi ChatGPT'yi araçlarına yerleştiriyor... Hangi modellerinde yer alacak

ChatGPT yapay zekayı ana akım haline getirdi ve yakında otomobillere de taşınacak. Alman otomotiv devi Volkswagen, ChatGPT'yi otomobilleri için seri bir özellik olarak sunan ilk üretici oldu.

ChatGPT yapay zekayı hayatımızda önemli bir noktaya taşıdı. Akıllı mesajlaşma botu neredeyse tek başına yapay zekayı sundu ve o zamandan beri sayısız şirket, ev ve eğitim kurumunda özenle kullanılıyor. Şimdi de Alman otomotiv devi Volkswagen ChatGPT'yi arabalarına yerleştirmek istiyor.

2024'ün ikinci çeyreğinden itibaren, üreticinin otomobillerinin birçoğu ChatGPT asistan olarak üretim hattından çıkacak. Volkswagen'e göre asistan ID.7, ID.5, ID.4, ID.3 serileri ile yeni Tiguan, Passat ve Golf modellerinde yer alacak

SESLİ ÇIKIŞLA YANITLIYOR

Yapay zeka sohbeti, Volkswagen sesli asistanı yapay zeka asistanı IDA'nın arka ucuna yerleştirildi, yani sesli komutlar verdiğinizde otomobilden yanıtlar üretilecek. Volkswagen'e göre, IDA örneğin navigasyonu veya bilgi-eğlence sistemini kontrol edebiliyor. Varış noktasındaki hava durumu, haberler veya diğer aramalar gibi genel sorular daha sonra ChatGPT tarafından sesli çıkışla yanıtlanıyor.

Volkswagen'e göre sesli asistan, talep üzerine sıcaklık kontrolünü devralmak suretiyle klimayı düzenlemek için de kullanılabilecek.

ARTI49

FOTOĞRAF: unsplash

HABERE YORUM KAT