Alman Öğretmenler Birliği'nden okullarda İslam dersi çağrısı

Alman Öğretmenler Birliği'nden okullarda İslam dersi çağrısı

Alman Öğretmenler Birliği, Almanya'nın tamamındaki okullarda ders verecek İslami öğretmenlerin devlet tarafından yetiştirilmesi çağrısında bulundu.

İslami din eğitiminin Alman okullarında yer alıp almaması gerektiği yıllardır tartışılıyor. Alman Öğretmenler Birliği Başkanı'na göre pek çok Müslüman ebeveyn çocuklarına İslam'ı n Türkiye ya da İran'dan gelen imamlardan ziyade Almanyada yetişmiş ve aydın imamlar tarafından öğretilmesini istiyor.

Alman Öğretmenler Birliği, Almanya'nın tamamındaki okullarda ders verecek İslami öğretmenlerin devlet tarafından yetiştirilmesi çağrısında bulundu. Öğretmenler Birliği Başkanı Stefan Düll yaptığı açıklamada "İslami eğitimi devlet kontrolü altında kurmalıyız" dedi.

Stefan Düll, okullarda İslam eğitimi verilmediği için dışarıda verilen İslam eğitiminden endişeli. Bu yüzden devlet gözetimi altında İslam eğitimi verilmesinden yana. Ebeveynlerin ise aydınmış bir İslami eğitimden yana olduklarını ancak bu eğitimin Türkiye ve İran gibi ülkelerin kontrolündenki bir eğitim olmamasını istediklerini söyledi. Düll, Anayasa'ya uygun olarak devlet gözetiminde programlar oluşturulması çağrısında bulundu.

ALMANYA'DAKİ MÜSLÜMAN ÖĞRENCİ SAYISI

Şu anda Almanya genelinde yaklaşık 1,6 milyon öğrenci Müslüman, bu da Almanya'daki tüm öğrencilerin yaklaşık yüzde 15'ine tekabül ediyor. Birçok eyalet değişen ihtiyaçlara cevap veriyor ve birkaç yıldır pilot programların bir parçası olarak İslami bilgiler dersleri sunuyor.

Camilerden farklı olarak dersler Almanca veriliyor ve öğretmenler devlet tarafından verilen pedagojik yeterliliğe sahip. Ancak şu ana kadarki sorun, İslam'ı öğretmek için özel olarak eğitilmiş öğretmenlerin yok denecek kadar az olması.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum