Alman Milli Takım kaptanı İlkay Gündoğan: Biz de Almanız

Alman Milli Takım kaptanı İlkay Gündoğan: Biz de Almanız

Alman Milli Takım kaptanı İlkay Gündoğan, Almanya'nın günümüz toplumunu doğru bir şekilde yansıtabilmesi için farklı etnik kökenden liderlere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Almanya'da kamu yayıncısı ARD, Almanların beşte birinin milli takımda daha fazla beyaz oyuncu istediğini ortaya koyan bir anket yayınlamıştı. Anket ülkede ırkçılık tartışmalarını alevlendirdi.

Euro 2024'e hazırlanan Alman Milli Takım Teknik Direktörü Julian Nagelsmann ve bazı oyuncular anketin 'ırkçı' olduğunu belirterek tepkilerini dile getirmişti.

Der Spiegel dergisine konuşan Türk asıllı ünlü futbolcu Gündoğan, "Benim gibi insanlara lider pozisyonlarda ihtiyaç olduğunu biliyorum çünkü bu Almanya'nın yeni gerçekliğini yansıtıyor" dedi.

Almanya'da doğup büyüyen ve 2023'te kaptanlığa getirilen Gündoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Farklı görünebiliriz ama biz de Almanız. Bir rol model olabileceğimi biliyorum. Ancak bu çok fazla vurgulamak istediğim bir şey değil."

"Ben geçmişim nedeniyle takım kaptanı olmadım. Bunların birbiriyle hiçbir ilgisi yok. Bu takım arkadaşlarının ve antrenörlerin sizi nasıl gördüğüyle ilgili. Ancak takım tarafından açık, dürüst ve iyi biri olarak görülür ve tanınırsanız kaptan olursunuz."

"ANNEM HARİÇ TÜM AİLEM GALATASARAY TARAFTARIYDI"

İlkay Gündoğan, ailesinin Türkiye'de tuttuğu takımın sorulması üzerine "Annem hariç tüm aile Galatasaray taraftarıydı. Annem Fenerbahçe taraftarıydı ve bu nedenle evde zor zamanlar geçirdi. Galatasaray nevresimlerim de vardı." bilgisini paylaştı.

Çocukluğunda daha çok Hamit ve Halil Altıntop kardeşleri idol olarak gördüğünü aktaran tecrübeli futbolcu, "Onlar da benim gibi Gelsenkirchen'den geliyordu ve Türk ebeveynleri vardı. Bana benziyorlardı ve Bundesliga'da çok başarılıydılar." şeklinde konuştu.

İlkay Gündoğan, hiç Alman Milli Takımı'na ait olmadığı hissini duyup duymadığına ilişkin soruya, "Oyunuma yönelik eleştirileri, bazı insanların beni orada istemediği şeklinde algıladığım anlar oldu. Bu özellikle acı vericiydi. Ancak bir noktAlman televizyon ağı Westdeutscher Rundfunk'ta (WDR) yayımlanan "Sport Inside" programında yapılan ankete katılan her beş kişiden biri Almanya Milli Futbol Takımı'nda daha fazla "beyaz oyuncu" görmek istediklerini ve katılımcıların yüzde 17'si de milli takım kaptanı İlkay Gündoğan'ın Türkiye kökenli olmasının "üzücü" olduğunu belirtmişti.

Teknik direktör Julian Nagelsmann başta olmak üzere futbolcular, ırkçılık ya, "Kamu televizyonunda böyle bir soru sorulmasının bile başlı başına delilik olduğunu düşünüyorum. Şok oldum. Ülkedeki herkes için bir Avrupa Şampiyonası oynuyoruz. Umarım bir daha asla böyle saçma anketler okumak zorunda kalmam." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Alman Milli Takımı oyuncusu Joshua Kimmich de ankete tepki göstererek bu tür şeylerin tamamen ırkçılık olduğunu kaydetmişti.

İlkay Gündoğan daha önce, "Bu dönemde halen bu tür anketler yapıyor ve bunlara bu kadar çok önem veriyor olmamız üzücü." değerlendirmesinde bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT