‘Alman Meclisi’ne Türk başkan’ iddiası!

‘Alman Meclisi’ne Türk başkan’ iddiası!

Almanya’da kulislerde Federal Meclis Başkanlığı için Türk kökenli milletvekili SPD’li Aydan Özoğuz’un ismi konuşuluyor. Özoğuz’ın göçmen ve kadınları temsilen bu göreve getirileceği iddia ediliyor.

Almanya’da Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) dibe vurduğu ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) küllerinden yeniden doğduğu seçimlerden sonra gözler koalisyon görüşmelerine çevrildi. Ancak kulislerde kimin başbakan, kimlerin bakan olacağının yanı sıra meclis başkanının da kim olacağı konuşuluyor.

Der Tagesspiegel gazetesi mecliste çoğunluğu elinde bulunduran SPD’li kaynaklara dayanarak verdiği haberde, meclis başkanlığı için Aydan Özoğuz’un isminin geçtiğini belirtti. 12 yıldır SPD’de milletvekili olan Aydan Özoğuz, bir dönem Federal Hükümetin Göç ve Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı olarak da görev yaptı. Aydan Özoğuz, seçilmesi durumunda Federal Meclis’teki ilk Türk kökenli meclis başkanı olacak. Özoğuz’un göçmen kökenli olmasının yanı sıra parti içinde yüzde 42’ye tekabül eden SPD’li kadın milletvekillerini de temsilen meclis başkanı olabileceği konuşuluyor. SPD’ni yeni dönemde meclis başkanının kadın olmasında ısrarcı olduğu da ifade edildi. Meclis başkanının bir ay içinde seçilmesi bekleniyor.

ekran-resmi-2021-09-30-09-41-38.png​​​​​​​

ATHENA GÖKHAN VE HAKAN’IN KUZENİ

Aydan Özoğuz, 1967 yılında işçi ailesi çocuğu olarak Hamburg’da dünyaya geldi. Türkiye’nin ünlü müzik grubu Athena’nın üyeleri Gökhan ve Hakan Özoğuz kardeşlerin kuzeni olan Aydan Özoğuz, 1994 yılında Hamburg Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı fakültesinden mezun oldu. 1994-2009 yılları arasında Körber Vakfı Uyum projeleri koordinatörlüğü yaptı. Özoğuz bir çocuk annesi.

IRKÇILARIN HEDEFİ OLDU

Aydan Özoğuz, 2017’de yaptığı, “Alman öncü kültür” taleplerine yönelik eleştirisi nedeniyle aşırı sağcı parti AfD’nin hedefi haline geldi. AfD Genel Başkanı Alexander Gauland, 2017’de Eischfeld kentinde katıldığı bir seçim kampanyasında Aydan Özoğuz’un ismini vermeden, “Onu Eichsfeld’e davet edin ve sonra ona özellikle Alman kültürünün ne olduğunu anlatın. Bundan sonra bir daha buraya gelmeyecektir ve Tanrıya şükürler olsun ki onu Anadolu’da imha edeceğiz” demişti.

KAYNAK: HÜRRİYET AVRUPA-MURAT TOSUN

 

 

HABERE YORUM KAT