Alman Meclis Başkanvekili de karartmanın farkında: “NSU cinayetleri ve bombalamalar açıklığa kavuşturulmadı”

Alman Meclis Başkanvekili de karartmanın farkında: “NSU cinayetleri ve bombalamalar açıklığa kavuşturulmadı”

Almanya'da Federal Meclis (Bundestag) Başkan Yardımcısı Petra Pau, 8'i Türk toplam 10 kişiyi katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün bağlantılarının tam olarak açıklığa kavuşturulmadığını söyledi.

Petra Pau, Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, “NSU ağlarının bugün hâlâ var olduğundan eminim. Bana göre, NSU cinayetleri ve bombalamalar tam olarak açıklığa kavuşmadı” dedi.

Bir parlamento mensubu olarak, NSU konusunda kurulan iki soruşturma komisyonunun üyesi olduğunu hatırlatan Pau, istihbarat servisinin bu konudaki tutumunu eleştirdi. Pau, şu eleştirilerde bulundu:

“Bu süreçte istihbarat servisleri tarafından sürekli olarak olayın aydınlanması konusunda bir ablukayla karşılaştık. Bugüne kadar, Anayasa Koruma Teşkilatı NSU etrafındaki ağlar hakkındaki bulguları masaya koymadı.”

Kassel Bölge Valisi Walther Lübcke'nin öldürülmesine karışan ve tetiği çeken isim olduğu iddia edilen aşırı sağcı Stephen Ernst ile yine Kassel'de NSU tarafından 14 yıl önce katledilen Halit Yozgat cinayeti arasında bir bağlantıdan şüphelendiğini dile getiren Pau, “Acaba NSU davası daha iyi araştırılsaydı Lübcke cinayeti önlenebilir miydi? Stephan Ernst'nin daha fazla radikalleşmesi veya silahlandırılması durdurulabilir miydi? Açıkçası bunları merak ediyorum” diye konuştu.

+49 – BERLİN

FOTO:  Bill Oxford on Unsplash

HABERE YORUM KAT