Alman mahkemesi okul gezisinde öğrenci hayatını kaybedince öğretmenlere para cezası verdi

Alman mahkemesi okul gezisinde öğrenci hayatını kaybedince öğretmenlere para cezası verdi

Almanya'da mahkeme, iki öğretmeni ihmal sonucu kasıtsız adam öldürmekten suçlu buldu. Bu cezalar 60 yaşındaki öğretmen için 23.400 Euro, 34 yaşındaki meslektaşı için ise 7.200 Euro oldu. 13 yaşındaki kız çocuğu, okul gezisinde hayatını kaybetmişti.

Mönchengladbach Bölge Mahkemesi, kronik hastalığı olan bir kız öğrencinin Londra'daki bir okul gezisi sırasında ölümüyle ilgili davada iki öğretmeni ihmal sonucu kasıtsız adam öldürmekten suçlu buldu. Bugün bir mahkeme sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, kadınlar para cezasına çarptırıldı. Bu cezalar 60 yaşındaki öğretmen için 23.400 Euro, 34 yaşındaki meslektaşı için ise 7.200 Euro'yu buldu.

Bu nedenle mahkeme esasen savcılığın taleplerini yerine getirdi. Savunma makamı beraat talebinde bulunmuştu. Karar henüz kesinleşmiş değil.

FARK EDEMEDİLER...

İddianameye göre, 13 yaşındaki kız çocuğu Haziran 2019'da Londra'da düzenlenen okul gezisi sırasında akut hiperglisemi nedeniyle hayatını kaybetti. Öğretmenler, okul gezisini düzenlemekten sorumlu olmalarına rağmen, öğrencinin diyabet hastalığı hakkında kendilerini bilgilendirmemekle suçlandılar. Sonuç olarak, öğrencinin semptomlarını zamanında fark edemedikleri ve ölümüne katkıda bulundukları iddia ediliyor.

Bu nedenle öğretmenler, öğrenci veya yakınları tarafından kızın diyabet hastalığı hakkında bilgilendirilmedi. Savcılığa göre, öğretmenlerin yolculuk öncesinde kendileriyle birlikte seyahat eden öğrencilerin hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekirdi.

Kızın yolculuk sırasında kan şekeri ölçümlerini ve insülin alımını ihmal ettiği söyleniyor. Sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine yola çıktığı gün hastaneye kaldırılmıştı. Küçük kız, insülin eksikliğinin bir sonucu olarak 30 Haziran'da orada hayatını kaybetmişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT