Alman limanlarında neler oluyor... Uyuşturucu kaçakçılığı patladı!

Alman limanlarında neler oluyor... Uyuşturucu kaçakçılığı patladı!

Alman limanları yasadışı uyuşturucu kaçakçılığında bir patlama yaşıyor: Güney Amerika'dan konteynırlarla Almanya'ya gelen kokain miktarı giderek artıyor. Suçlular uyuşturucuyu genellikle muz ya da dökme konteynırların içinde kaçırıyorlar.

Almanya'da bu yıl yetkililer tarafından rekor miktarda kokain ele geçirildi. BKA sözcüsü, Federal Kriminal Dairesi (BKA) tarafından yapılan ilk tahminlere göre, bulunan toplam uyuşturucu miktarının 35 ton olduğunu söyledi. Bir önceki yıl yaklaşık 20 ton uyuşturucu ele geçirilmişti. Bir önceki rekor miktar 2021 yılında 23 tondu. Norddeutscher Rundfunk (NDR) Noel öncesinde 2023 yılı için toplam miktarın 40 ton bile olabileceğini bildirdi.

BKA'nın Ekim ayında yayınladığı uyuşturucuyla bağlantılı suçlara ilişkin son durum raporuna göre, "2017'den bu yana Almanya'da ele geçirilen kokain miktarları önemli ölçüde arttı".Yetkililer 2018 yılında sadece beş ton ele geçirmişti. Bu da miktarın beş yıl içinde muhtemelen yedi kat arttığı anlamına geliyor.

ALMANYA'YA NASIL ULAŞIYOR

Kokainin büyük bir kısmı Almanya'ya Güney Amerika'dan, başta Hamburg ve Bremerhaven olmak üzere konteyner limanları üzerinden geliyor. Hamburg Gümrük Araştırma Dairesi sözcüsü, Aralık ayına kadar Alman limanlarında 30 tondan fazla kokain ele geçirildiğini açıkladı. Suçlular uyuşturucuyu genellikle muz ya da dökme konteynırların içinde, örneğin duvarlarda ve çelik kutuların arasındaki boşluklarda kaçırıyorlardı. İlkbaharda Hamburg'da içinde kahve bulunan bir konteynerde 920 kilo uyuşturucu bulunmuştu.

2020'de Hamburg ve diğer şehirlerde çok sayıda şüpheli tutuklandı ve mahkum edildi. Aralık ayı ortalarında, gümrük soruşturma ofisi, piyasa değeri 50 milyon Euro'nun üzerinde olan bir ton kokain kaçakçılığı yaptığı iddia edilen beş kişinin tutuklandığını bildirdi. Mart ayının başından bu yana, Hamburg limanı üzerinden 2.3 ton kokain kaçakçılığını organize ettikleri iddia edilen 59 yaşındaki iki kişi hakkında Hamburg Bölge Mahkemesi'nde bir dava devam etmektedir. Konserve kuşkonmaz içine gizlenmiş sevkiyat Ağustos 2022'de gümrük tarafından tespit edildi.

Ekim 2023'ün sonunda güvenlik makamlarının temsilcileri "Hamburg Limanı Güvenlik Birliği"ni kurdu.
Eyalet Kriminal Polis Başkanı Jan Hieber "Daha iyisini yapmalıyız, çünkü Hamburg Limanı'nda çitlerin yükseltilmesi gerekiyor" dedi.

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi 2023 yıllık raporunda uyuşturucu mafyasının faaliyetleri ve buna bağlı şiddet ve yolsuzluk konusunda uyarıda bulundu. Polis suç istatistiklerinden elde edilen ilk rakamlara göre, Hamburg'da uyuşturucuyla bağlantılı suçlar yılın ilk dokuz ayında yüzde 16 oranında arttı. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in Kasım ayında Wiesbaden'de yaptığı açıklamaya göre, Almanya'da şiddet suçları yılın ilk yarısında neredeyse yüzde 17 oranında arttı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT