Alman itfaiye ve polis teşkilatlarında endişe veren olaylar: Siyasi virüs hızla yayılıyor

Alman itfaiye ve polis teşkilatlarında endişe veren olaylar: Siyasi virüs hızla yayılıyor

Almanya'da polis teşkilatından sonra şimdi de itfaiye teşkilatında aşırı sağ bağlantılı olaylar ortaya çıktı. İtfaiye teşkilatı soruşturma sorumlusunun açıkladığına göre onlarca soruşturma açılmış.

Almanya’da son yıllarda özellikle devlet kurumlarında "aşırı sağcılık" kaynaklı soruşturmalar hiç olmadığı kadar artmış durumda. Daha önceleri Berlin Polis Teşkilatında aşırı sağ kaynaklı birçok olay olmuştu. Ancak yapılan araştırmalara göre sadece Polis Teşkilat içinde değil, itfaiye teşkilatında da aşırı sağcı arka plana sahip birçok olay yaşanmış.

İtfaiye teşkilatının soruşturma sorumlusu 2021'den bu yana toplam 23 vakayla ilgilenmiş. Bunların neredeyse yarısı açıkça bu konuyla ilgiliyken, diğer yarısını ilişkileri henüz açıklanmış değil.

İtfaiyeciler ya da sağlık görevlileri tarafından işlenen suçların içeriğinin bir kısmı şöyle: Hitler selamı vermek, aşırı sağcı faaliyetler, aşırı sağcı sohbet grubu, Reichsbürger üyeliği ve tipik Reichsbürger davranışları ve göçmen kökenli meslektaşlarına hakaret etmek.

Bu suçlara ek olarak, "anayasaya aykırı örgütlerin sembollerinin kullanımı", "özel arabada şüpheli semboller", "meslektaşlara ve yoldan geçenlere sorunlu ifadeler", "şüpheli anahtarlık" bulunmakta.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORLAR

İtfaiye Teşkilatının bildirdiğine göre toplam on bir vakada disiplin veya cezai kovuşturma başlatılmış ve bugüne kadar sadece bir para cezası uygulanmış. İki disiplin tedbiri mahkeme tarafından iptal edilmiş, iki kovuşturma durdurulmuş, ikisi hakkında "iyileştirici tedbirler alınmış" ve dört kovuşturma henüz sonuçlanmamış. Diğer vakalar disiplin soruşturması olmaksızın çözüme kavuşturulmuş. Görünüşe göre dikkat çeken itfaiyecilerle de görüşmeler yapılmıştır. Halihazırda bilinen işten çıkarma yok. İtfaiye Teşkilatının ayrıca bir "aşırılık görevli faaliyet raporu" var ancak "kamuya yayınlanması amaçlanmamıştır" denmektedir.

BOYUTU ENDİŞE VERİCİ

Yeşiller Partili içişleri politikacısı Vasili Franco şu eleştiride bulundu: "Güvenlik kurumlarında aşırı sağcılık yeni bir olgu değil, ancak Berlin itfaiyesindeki boyutu endişe verici. Buradaki sorunlar yıllarca halının altına süpürüldü. Aşırıcılık komiserinin faaliyet raporunun bile bugüne kadar gizli tutulmuş olmasına şaşmamak gerek."

Franco, itfaiye teşkilatını yanlış davranışların sonuçlarına nadiren katlanmakla suçladı. İtfaiye teşkilatı içindeki aşırılık yanlısı fikirlere ilişkin bir araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT