Alman hükümetinin turizm sorumlusu: “Türkiye'de yaz tatili için iyimseriz”

Alman hükümetinin turizm sorumlusu: “Türkiye'de yaz tatili için iyimseriz”

Almanya Hükümeti’nin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiß, Alman turistlerin Türkiye'ye gidebilmesi konusunda iyimserliğini koruduğunu, gerekli koşulların yerine getirilmesi halinde bunun mümkün olacağını ifade etti.

Federal Almanya hükümetinin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiß, Alman turistlerin önümüzdeki yaz tatili döneminde Türkiye'ye gidebilmeleri konusunda iyimser açıklamalarda bulundu. DW Türkçe'de yer alan bir haberde, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili politikacının “Üçüncü ülkelere yönelik seyahat uyarılarını da adım adım kaldırmayı düşünüyoruz. Enfeksiyon sayılarının düşük olması ve güvenlik standartları ile önlemlerin de üst seviyede uygulanması halinde seyahat uyarılarını devam ettirmek için bir neden görmüyorum” diye konuştuğuna dikkat çekildi. 

TEMASLAR SÜRÜYOR

Hükümetin konuyla ilgili olarak Türkiye ile görüşme halinde olduğunu belirten Bareiß, DW Türkçe’deki habere göre, “Dile getirdiğim koşullar çerçevesinde Alman turistlerin bu yaz Türkiye’de tatil yapmaları mümkün olacaktır” ifadesini kullandı. Bunun için iki ülke arasında havayolu ulaşımının açılması gerektiğini vurgulayan Bareiß, bazı havayolu şirketlerinin yeniden uçuşlara başlayacağını duyurduğunu belirtti. Seyahat uyarısının Haziran ayının ortasından itibaren kalkacak olmasının, hem tatilciler, hem de Alman seyahat ekonomisi için önemli bir sinyal olduğunu dile getiren Bareiß, “Bu, normalleşme yönünde atılmış bir adımdır” dedi.

AB KOMİSYONU KARAR VERECEK

Alman hükümeti, koronavirüs salgını nedeniyle konan seyahat uyarılarını ilk etapta 31 Avrupa ülkesi için, 15 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere kaldırma kararı almıştı. Avrupa Birliği (AB) dışında kalan ülkeler ile ilgili ise henüz karar alınmadı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Üçüncü ülkelerden Avrupa'ya seyahatlerle ilgili kısıtlamaların uzatılıp uzatılmayacağını AB Komisyonu karara bağlayacak. Alınacak karara göre, gerektiği takdirde, konuyu yeniden haftaya bakanlar kurulu gündemine alabiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Alman turistlerin dünya çapında en fazla rağbet gösterdiği üçüncü ülke konumunda olan Türkiye'nin durumu büyük önem taşıyor. Türkiye turizm sektörü, Alman turistlerin önümüzdeki yaz tatili döneminde de ülkeye gelmesini bekliyor. Almanya'nın en büyük tur operatörlerinden TUI de, seyahat etme imkânı doğduğunda, Türkiye’de tatil paketlerinin satışa sunulacağını açıkladı.

 15 ÜLKE İLE KARŞILIKLI UÇUŞLAR BAŞLIYOR

Bu arada Türkiye de, normalleşme çerçevesinde düzenli uluslararası uçuşlara yakında başlıyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ilk etapta 15 ülke ile karşılıklı uçuşların başlaması için anlaşma sağlandığını ve Haziran ayı içinde uçak seferleri yapılacak ülke sayısının kademeli olarak 40’a çıkacağını ifade etti.

Karaismailoğlu’nun sözünü ettiği 15 ülke arasında Almanya, İsviçre, Avusturya, Yunanistan, Katar, Güney Kore, Norveç, Bahreyn ve Bulgaristan da bulunuyor. Ulaştırma Bakanı, koronavirüs salgını sebebiyle uçuşların durdurulduğu 92 ülke ile daha seferlerin yeniden başlaması için görüşmeler yapıldığını belirterek, “Türkiye'nin güvenle uçulabilecek bir ülke olduğunu herkesin bilmesini sağlamak için de çalışmalarımız aralıksız sürecek” dedi.

+49 – BERLİN

FOTO: www.thomas-bareiss.de

HABERE YORUM KAT