Alman hükümeti yardımı kesti: Avrupa'nın en büyüklerinden olan şirket iflas etti

Alman hükümeti yardımı kesti: Avrupa'nın en büyüklerinden olan şirket iflas etti

Avrupa'nın en büyük üçüncü tur operatörü iflas etti. FTI Touristik iflas başvurusunda bulundu. Tatil seyahatleri artık yapılamayacak ya da daha erken bitmek zorunda kalabilir.

Avrupa'nın üçüncü büyük seyahat grubu FTI iflas etti. FTI Group'un ana şirketi olan FTI Touristik GmbH, Pazartesi günü Münih Yerel Mahkemesi'nde iflas işlemlerinin başlatılması için başvuruda bulunduğunu duyurdu:

“Halihazırda başlamış olan seyahatlerin planlandığı gibi tamamlanabilmesini sağlamak için tüm hızımızla çalışıyoruz”.

Seyahatler muhtemelen bugünden itibaren gerçekleştirilemeyecek ya da sadece kısmen gerçekleştirilebilecek.

ASLINDA "GÜVENDEYDİ"

FTI, Pazartesi öğleden sonra web sitesinde [fti-group.com] yaptığı açıklamada, Almanya, Avusturya ve Hollanda'daki tur operatörü markası FTI Touristik, Almanya'daki 5vorFlug markası, Bigxtra GmbH ve araç kiralama markaları DriveFTI ve Cars and Camper'ın iflas başvurusundan doğrudan etkilendiğini belirtti. Bu nedenle Tui veya Alltours gibi üçüncü taraf sağlayıcıların hizmetleri etkilenmeyecek.

Koronavirüs krizi sırasında Ekonomik İstikrar Fonu'ndan (WSF) toplam 595 milyon Euro devlet yardımı alan şirketin geleceği aslında güvenli görünüyordu. ABD'li finans yatırımcısı Certares liderliğindeki bir konsorsiyum, FTI Group'u bir Euro karşılığında devralmak ve şirkete 125 milyon Euro taze sermaye enjekte etmek istiyordu. Rekabet makamlarının anlaşmayı onaylaması gerekiyordu.

HÜKÜMET REDDETTİ

Ancak verilen bilgilere göre, rezervasyon rakamları son zamanlarda beklentilerin oldukça altında kaldı:

“Buna ek olarak, çok sayıda tedarikçi peşin ödeme konusunda ısrar etti. Sonuç olarak, likidite ihtiyacı arttı ve bu ihtiyaç yatırımcı sürecinin kapanmasına kadar karşılanamadı.”

FTI'ın kısa vadede çift haneli milyon aralığında bir teminat açığı olduğu söyleniyor. Hafta sonunda yapılan görüşmelerin ardından federal hükümet şirkete daha fazla yardım yapılmasını reddetti.

Şimdi sıra 2021 yılında hayata geçirilen Alman Seyahat Güvenliği Fonu'nda. Bir seyahat sağlayıcısının iflası durumunda, müşterilerin peşin ödemelerinin geri ödenmesi, gerekirse mahsur kalan tatilcilerin ülkelerine geri gönderilmesi ve ülkelerine geri gönderilinceye kadar konaklamalarının sağlanması amaçlanıyor.

FTI'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, seyahatine başlamış olan herkes, yasal sigorta teminatı sayesinde seyahatini büyük olasılıkla planlandığı gibi tamamlayabilecek

“Bu mümkün değilse, sizin için orijinal kalkış noktasına bir dönüş yolculuğu organize edilecektir.”

Etkilenen kişilerle irtibata geçilecek, henüz başlamamış olan paket turlar iptal edilecek ve para iadesi yapılacak.

Alman turizm endüstrisi tarafından organize edilen ve Federal Adalet Bakanlığı tarafından denetlenen fon, seyahat grubu Thomas Cook'un Eylül 2019'da iflas etmesinin ardından kuruldu. O dönemde sigorta şirketi, sorumluluk sınırlaması nedeniyle maliyetlerin sadece bir kısmını geri öderken, devlet milyonlarca Dolar ile devreye girdi.

Yaklaşık 11.000 çalışanı bulunan FTI Group, sektörü ciddi bir krize sürükleyen pandemi sırasında baskı altına girmişti. Tui ve DER Touristik'ten sonra Avrupa'nın en büyük üçüncü seyahat grubu, son dönemde artan talep sayesinde yeniden toparlandı. Geçtiğimiz 2022/2023 mali yılında şirket, cirosunu yüzde 10 artırarak 4,1 milyar Euro'ya yükseltti ve çift haneli milyonlarla ifade edilen kazançlar elde etti. Şirket sonuçlarla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi. Şirketin ana hissedarı son olarak Mısırlı yatırımcı Sawiris ailesiydi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT