Alman hükümet  yetkilisi bir Türk dünyaca ünlü alman  aktöre kök söktürüyor!

Alman hükümet yetkilisi bir Türk dünyaca ünlü alman aktöre kök söktürüyor!

‘MeToo’ hareketi sonunda Almanya’ya da sıçradı.. Alman oyuncu ve yönetmen Til Schweiger uygunsuz ve agresif davranışları nedeniyle tam 50 kişi tarafından şikayet edildi.

Son zamanlarda yönetmen ve yapımcıların güçlerini kötüye kullanarak çalışanlar ve oyuncular üzerindeki zorbalık ve tacizlerin ortaya çıkmasıyla ilgili birçok skandal haber gündeme geldi. Bu hareket, Amerika'dan Avrupa'ya yayılarak tüm sektöre etki etti.

Son olarak, ödüllü Alman oyuncu ve yönetmen Til Schweiger, "Manta Manta" adlı son filmi setindeki uygunsuz ve agresif davranışları nedeniyle tam 50 kişi tarafından şikayet edildi. Bu olayın büyümesiyle birlikte Almanya Kültür Bakanı Claudia Roth devreye girerek konunun araştırılmasını talep etti.

Kültür Bakanı Roth, çalışanların haklarının korunmadığı filmlere devlet yardımının kesileceği ve yaptırımların uygulanacağı konusunda açıklama yaptı. Bu açıklama, "Manta Manta" filminin yapımcıları ve Til Schweiger üzerinde baskı oluşturdu. Ancak, iddiaları yalanlama çabaları başarılı olmadığı gibi kamuoyu tepkisini de çekti.

Bu skandalın ortaya çıkmasıyla birlikte set ekibi ve oyuncular arasında haklı bir isyan hareketi başladı. Bu isyan hareketinin önemli figürlerinden biri de Ferda Ataman adında bir Türk'tür. Alman hükümetinin ayrımcılıkla mücadele merkezinin başında bulunan Ataman, konuyla ilgili açıklamalar yaparak Alman film sektörünün çağdışı olduğunu ve şartların iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu olaylar, film sektöründeki güç dengelerinin gözden geçirilmesi ve çalışanların haklarının korunması gerektiği konusunda önemli bir tartışma başlattı. Toplumda daha fazla farkındalık yaratılması ve yapımcıların, yönetmenlerin ve diğer yetkililerin sorumluluklarının artırılması için adımlar atılması beklenmekte.

Fotoğraf: Heinrich-Böll-Stiftung - Flickr (CC BY-SA 2.0) * Ferda Ataman dekupe edilerek manşet görselinde kullanılmıştır

HABERE YORUM KAT