Alman havayolu şirketi harekete geçti... "Son nesil" eylemcilerinin başı dertte

Alman havayolu şirketi harekete geçti... "Son nesil" eylemcilerinin başı dertte

Son Jenerasyon grubundan iklim aktivistleri havalimanlarında trafiği çeşitli eylemlerle aksattı. Alman havayolu şirketi Lufthansa şimdi eylemcilerden yüklü miktarda tazminat talep ediyor.

Almanya'da özellik son dönemde adından iyice söz ettiren "Son Jenerasyon" grubundan iklim aktivistleri yaz ve sonbaharda; Hamburg, Düsseldorf ve Berlin'deki havalimanlarında trafiği çeşitli eylemlerle aksattı. Çok sayıda uçuş ve binlerce yolcu etkilendi. İddialara göre, Alman havayolu şirketi Lufthansa şimdi eylemcilerden tazminat talep ediyor.

13 Temmuz'da sadece Hamburg'daki protesto eyleminden 8,500 yolcunun bulunduğu 57 Lufthansa Grubu uçuşu etkilendi ve Lufthansa olayla ilgili olarak 400,000 Euro tazminat talep etti. "Son Jenerasyon" grubunun on üyesi havaalanı çitlerini keserek açmış ve bisikletlerle piste doğru ilerlemişti.

DUDAK UÇUKLATTI

Hamburg'daki protestolar nedeniyle sanıklardan 10'una ödeme talep eden mektuplar gönderildi. Lufthansa ayrıca aynı gün Düsseldorf Havalimanı'nda gerçekleştirilen ve 24 uçuşun etkilendiği protesto eylemleri ve Kasım 2022'de başkent Berlin-Brandenburg Havalimanı'nda gerçekleştirilen ve 35 uçuşun etkilendiği eylem için de tazminat talep ediyor. Düsseldorf'taki eylem için 220.000 Euro tazminat talep ediliyor. Berlin Havalimanı'ndaki eylem için altı davalının halihazırda toplam 120.000 Euro'luk ödeme tebliği aldığı söyleniyor.

Berlin'deki Brandenburg Kapısı'na da önceden boya püskürtülmüştü. Berlin emlak yönetimine göre hasar 115.000 Euro'ya ulaşmıştı. Temizlik çalışmaları pahalıya mal oldu. Grup üyeleri hakkında çok sayıda soruşturma ve dava yürütülüyor.

Bu eylemler, Berlin'de Letzte Generation grubunun bir suç örgütü olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağına ilişkin yeni bir soruşturmaya katkıda bulundu. Başsavcı Margarete Koppers, grubun "daha ciddi suçlar" işlediğini düşünerek bu soruşturmayı başlattı. Suç örgütü kurma suçundan mahkumiyet halinde, beş yıla kadar hapis cezası gibi daha ağır cezalar söz konusu olabilecek.

ARTI49

Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT