Alman hamamböceği dünyaya nasıl yayıldı?

Alman hamamböceği dünyaya nasıl yayıldı?

Alman hamamböceği (Blattella germanica), dünyanın en başarılı ve en yaygın hamamböceği olarak kabul ediliyor. Peki bu böceğin kökeni neresi ve dünyaya nasıl yayıldı?

Hamamböcekleri, insanlara 2000 yılı aşkın bir süredir eşlik ediyor. Bu hayvanlar, çeşitli hastalıkları bulaştırabilen apartman ve evlerde yaşama mükemmel bir şekilde adapte olmuş durumda.

Alman hamamböceği (Blattella germanica), dünyanın en başarılı ve en yaygın hamamböceği olarak kabul ediliyor. Bu kahverengi böcek, insanların yaşadığı binalarda bulunurken, vahşi doğada görülmez. Uluslararası bir araştırma ekibi, bu hamamböceği türünün nereden geldiğini ve nasıl dünyaya yayıldığını araştırdı.

Hamamböcekleri, bazı bölgelerde hastalık bulaştırabilir ve birçok insanda tiksinti yaratabilir. Boyu iki santimetrenin biraz altında olan Alman hamamböceği, adını muhtemelen ilk kez 1776’da İsveçli doğa bilimci Carl von Linné tarafından Orta Avrupa’da tanımlanmasından dolayı almıştır. Ancak bu böceğinin öncesinde nereden geldiği bilinmiyordu. Singapur Ulusal Üniversitesi’nden Qian Tang liderliğindeki ekip, beş kıtadaki 17 ülkeden 281 hamamböceğinin genetik materyalini analiz ederek bu soruya yanıt buldu.

CİHAT VE SÖMÜRGECİLİK HAMAMBÖCEKLERİNE YARADI

Analiz sonucunda, Alman hamamböceğinin yaklaşık 2100 yıl önce Asya hamamböceğinden (Blattella asahinai) evrimleştiği ortaya çıktı. Her iki tür de bugün hala birbirine çok benziyor. O dönemde bu böcekler, Hindistan veya Myanmar’daki insan yerleşimlerinde yaşamaya uyum sağlamıştı.

Araştırma grubu, türlerin sonraki yüzyıllarda iki farklı yolla batıya doğru yayıldığını belirtiyor: Birincisi, yaklaşık 1200 yıl önce İslam’ın ekonomik ve askeri yayılmasıyla, ikincisi ise yaklaşık 400 yıl önce Avrupalıların - özellikle Birleşik Krallık ve Hollanda’nın - sömürgecilik faaliyetlerinin bir parçası olarak.

Ancak 18. yüzyılın başlarında bile Alman hamamböceğinin ana yayılım alanı hala Asya ile sınırlıydı. Ancak yüzyılın ikinci yarısında, yani ilk bilimsel tanımının yapıldığı dönemde bu durum değişti.

Grup, “Alman hamamböceği daha sonra 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında dünyanın geri kalanına yayıldı” diye yazıyor. Daha iyi ulaşım yolları, boru tesisatı ve ısınma açısından iyileştirilmiş yaşam koşulları, bu başarılı yayılmanın arkasındaki faktörlerden bazılarıdır. Ayrıca, Alman hamamböceği, diğer hamamböceklerine kıyasla böcek ilaçlarına karşı özellikle dirençlidir.

Ekip, “İnsan uygarlığının yükselişi, kentsel ortamlara adapte olmuş türlerin evrimini ve yayılmasını tetikledi” sonucuna varıyor.

HABERE YORUM KAT