"Alman halkı için artık kabul edilemez" çıkışı: "Ukraynalıları geri göndermeliyiz"

"Alman halkı için artık kabul edilemez" çıkışı: "Ukraynalıları geri göndermeliyiz"

Birçok Ukraynalı Ruslara karşı savaşa girmekten korkuyor ve ülkeden kaçıyor. Bavyera İçişleri Bakanı onları geri dönmeye ikna etmek ve vatandaşlık ödeneğini iptal etmek istiyor.

CSU'lu Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Almanya'da yaşayan ve askerliğe elverişli olan Ukraynalıları geri dönmeye ikna etmek istiyor ve bunu önümüzdeki hafta yapılacak içişleri bakanları konferansında tartışmaya açmak istiyor. Herrmann, "Ukrayna'da zorunlu askerlik hizmetine tabi olan on binlerce erkek burada, Almanya'da vatandaşlık ödeneği alıyor. Bu durum Alman halkı için artık kabul edilemez" dedi.

Herrmann sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ukrayna'yı Rusya'ya karşı savunmasında desteklemek için daha fazla çaba sarf etmemiz, ki bence bu doğru, ve aynı zamanda zorunlu askerlik hizmetinden kaçanları ödüllendirmemiz kabul edilemez."

"KONUYU TARTIŞMALIYIZ"

Öte yandan, Almanya'da zorunlu askerlik hizmeti son dönemde yeniden getirilmesi konusu tartışılıyor.

CSU'lu siyasetçi, "Konuyu içişleri bakanları konferansında tartışmalıyız" diye talepte bulunurken, "Hiçbir koşul altında yedek belgeler düzenlenmemelidir. Ayrıca, zorunlu askerlik hizmetinden kaçan kişilere artık vatandaşlık ödeneği ödenmeyeceğini açıkça belirtmeliyiz" dedi.

Hessen İçişleri Bakanı Roman Poseck ve CDU'dan savunma uzmanı Roderich Kiesewetter daha önce benzer görüşler dile getirmişti. Thüringen'in SPD'li İçişleri Bakanı Georg Maier, Yeşiller ve FDP ise temkinli davrandı. Aynı durum yedek askerler birliği için de geçerli.

İçişleri Bakanları Konferansı ise önümüzdeki hafta gerçekleşecek.

Şu anda Almanya'da yaşları 18 ila 60 arasında değişen yaklaşık 256.000 erkek Ukraynalı bulunuyor. Nisan ayında Ukrayna hükümeti bu kişilere gelecekte yurtdışı pasaportu verilmemesine karar verdi. Bu kararın amacı bu kişileri yerel orduya kaydolmaya zorlamak...

ARTI49

HABERE YORUM KAT