Alman halkı ABD'nin askerlerini ve atom silahlarını artık istemiyor: Ama Berlin istiyor

Alman halkı ABD'nin askerlerini ve atom silahlarını artık istemiyor: Ama Berlin istiyor

Amerikan birliklerinin Almanya'dan çekilmesi konusunda, halkın çoğunluğu ile siyaset sınıfı arasındaki derin uçurum bir kez daha ortaya çıktı.

Sadece Angela Merkel hükümetinin bileşenleri değil, muhalefetin de Amerikan birliklerinin Almanya'dan çekilmesine karşı olduğu, ama “sıradan halkın” bu görüşü hiç paylaşmadığı anlaşıldı. Hıristiyan demokratlar ile sosyal demokratların dışında, muhalefetteki bazı partilerin de ABD askerlerinin ülkeden çekilmesine karşı olması, ancak halkın bu görüşü paylaşmaması, ilgiyle karşılandı. Yeni bir araştırma, halk ile siyaset sınıfı arasındaki mesafenin giderek açıldığını gösterdi. 

Alman siyaset sınıfı, Amerikan birliklerinin Almanya'dan adım adım da olsa çekilmesini reddeder, kararın geri alınması umudunu saklamazken, Alman halkının Trump'ın bu niyetine karşı çıkmadığı saptandı. Kamuoyu araştırmaları kurumu YouGov'un hazırladığı bir raporda, halkın yüzde 47'sinin Amerikan askerlerinin sayısının azaltılmasından yana olduğu ortaya çıktı. Araştırmada, her dört kişiden biri, tüm Amerikan askerlerinin Almanya'yı terk etmesi gerektiğini de bildirdi. Ancak yine yaklaşık üçte birlik bir kesit (yüzde 32), Amerikan birliklerinin aynı şekilde Almanya'da kalmasından yana çıktı. 

Amerikan Savunma Bakanı Mark Vesper, geçen hafta bir açıklama yapmış ve Almanya'daki 12 bin Amerikan askerinin geri çekileceğini duyurmuştu. Bunun üzerine Sol Parti dışında, Alman parlamentosundaki tüm partiler Amerikan askerlerinin sayısındaki azaltmaya karşı demeçler vermişti. Sadece Sol Parti, tüm Amerikan askerlerinin Almanya'yı terk etmesi gerektiğini bildirmişti. 

SEÇMENLER TAMAMEN FARKLI

Ancak seçmen bazında yapılan araştırmalar tablodaki yerleşikliğin yeni yüzlerine dikkat çekti. Hıristiyan demokrat seçmenlerin (CDU ve CSU) yüzde 45'i asker çekilmesine karşı beyanda bulurken, SPD seçmenlerinin yüzde 42'si aynı görüşü paylaştı. İki partinin seçmenlerinin bu oranlardan daha düşük bir oranla bir asker çekilmesine karşı çıktığı anlaşıldı. Ayrıca Yeşiller Partisi seçmenlerinin yüzde 52'si, FDP seçmenlerinin yüzde 52'si, AfD seçmenlerinin de yüzde 61'i Amerikan askerlerinin çekilmesinden yana görüş belirtti. Bu oran Sol Parti seçmenlerinde yüzde 70 ile tavan yaptı. 

Almanya'daki ABD'ye ait atom bombalarının bu ülkeden çıkarılmasıyla ilgili görüşler ise çok daha net bir reddiyeye konu oldu. Henüz bu silahların Almanya'dan çekilmesiyle ilgili herhangi bir plan bulunmuyor. Ancak Berlin'deki “Büyük Koalisyon”un Merkel şemsiyesi altındaki ortaklarından SPD yönetimi bu silahların çekilmesini isterken, CDU/CSU yönetimi bu talebi kuşkuyla karşıladı. 

Fakat sosyal demokratların bu konuda halkın üçte ikisinin desteğini arkasına aldığı, yapılan araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlardan biri oldu. Halkın yüzde 66'sı, halen Rheinland-Pfalz eyaletindeki Büchel'de bulunan yaklaşık 20 atom bombasının Almanya'dan çıkarılmasından yana görüş belirtti. Halkın sadece yüzde 19'luk bir kesiminin, yine bu araştırmaya göre, Amerikan nükleer başlıklarının Almanya'da konuşlanmasından yana olduğu ortaya çıktı. 

+49-BERLİN

FOTO: Abdulhamid Hoşbaş/AA

HABERE YORUM KAT