Alman güvenlik yetkilileri: Hamas Berlin'e saldırı planlıyor

Alman güvenlik yetkilileri: Hamas Berlin'e saldırı planlıyor

Aralık ayında Berlin'deki güvenlik makamları Hamas üyesi olduğundan şüphelenilen bir kişiyi tutukladı. Telefonundaki materyaller bu kişinin aylardır Almanya'da saldırı hazırlığında olduğunu gösterdi.

Hamas'ın Almanya'da saldırılar planladığı ortaya çıktı. İddiaya göre, şüpheli hedefler Berlin'deki İsrail Büyükelçiliği ve Rheinland-Pfalz'daki bir ABD askeri üssüydü. “Welt am Sonntag” gazetesinin güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Aralık ayında Berlin'de tutuklanan şüpheli bir Hamas üyesinin cep telefonunda haritalar bulundu ve bu da söz konusu yerlerin gözetlenmiş olabileceğine işaret ediyor.

Lübnan doğumlu adam Aralık 2023'te Almanya'nın başkentinde tutuklandı. Cep telefonuna el konuldu. Federal Başsavcılık bu kişiyi en geç 2023 baharından itibaren Avrupa'da Hamas'a ait silahların depolanmasında rol almakla suçluyor. Verilen bilgiye göre, bu silahlar Avrupa'daki olası saldırılar için Berlin'e getirilecekti.

EMİR ASKERİ KADROLARDAN

İddiaya göre, emir Lübnan'daki önde gelen Hamas askeri kadrolarından geldi. Filistinli örgütün tutuklanan üç şüpheli üyesinin de yer arama çalışmalarına katıldıkları söyleniyor.

Federal Başsavcılık, Hamas üyesi olduğundan şüphelenilen kişinin cep telefonundaki bulgularla ilgili olarak yorum yapmak istemedi. Yetkili makamın bir sözcüsü devam eden soruşturmalara atıfta bulundu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT