Alman güvenlik biriminde “ağır arıza”: İstihbarat şefinin koruması neonazi çıktı

Alman güvenlik biriminde “ağır arıza”: İstihbarat şefinin koruması neonazi çıktı

İnanılır gibi değil. Alman iç istihbarat şefi Haldenwang’ın korumasının neonazi olduğu ortaya çıktı. Skandal, güvenlik birimlerinde “ağır bir arıza” olarak nitelendirildi.

Federal Almanya Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang’ın farkında olmadan aşırı sağcı ve paramiliter grup “Uniter”in bir üyesini yanında koruma olarak çalıştırdığı ortaya çıktı.

Almanya’nın merkez sağ eğilimli haftalık haber dergisi Focus’un İçişleri Bakanlığı’ndan bir hükümet yetkilisinin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, tüm güvenlik kontrollerine rağmen, söz konusu neonazi, Haldenwang ve diğer üst düzey memurların koruması olmayı başardı. Açıklamaları yapan söz konusu hükümet yetkilisi, olayı “ağır bir arıza” olarak nitelendirdi.

Korumalar, istihbaratın üst düzeyindeki isimleri kamuya açık alanlarda koruyor, ayrıca özel hayatlarını ve aile ortamlarını biliyor. Hükümet yetkilisi, yaptığı açıklamada, kişiler hakkında hassas bilgilerin ve gizli eylemlerin neonazi Uniter grubuna sızmış olabileceğini de bildirdi.

Öte yandan istihbarat şefi Haldenwang konuya ilişkin “odaklanma” talebiyle yorum yapmaktan kaçındı.

Alman iç istihbarat örgütü BfV, Uniter’i haziran ayında şüpheliler listesine almıştı. Çok sayıda sağcı asker ve özel birimlerden polis memurlarının yer aldığı  yeraltı ağı, güvenlik yetkililerinden gizli bilgileri hedefli bir şekilde topluyor. Uniter’in, sağcı radikal sohbet gruplarıyla birlikte siyasi muhaliflerin ölüm listelerini hazırladığı ve gizli silah depoları oluşturduğu da söyleniyor.

Neonazi paramiliter örgüt “Uniter”, kurucusu André S.’nin sözde yaklaşmakta olan felaketlere karşı aşırı sağcı sohbet gruplarındaki sempatizanlarına hazırlık çağrısı yapmasıyla kamuoyuna yansımıştı. Andre S.’in, kısa bir süre öncesine öncesine kadar, Alman ordusundaki adı neonazi yapılanmalara karışan seçkin birimi KSK özel kuvvetleri askerleri arasında yer aldığı da bildirildi.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT