Alman gıda markasına mahkeme şoku: Gramajı düşen ürünü aynı fiyata sattılar

Alman gıda markasına mahkeme şoku: Gramajı düşen ürünü aynı fiyata sattılar

Alman gıda markalarından Sanella'ya açılan davada mahkeme, şirketin "satış hilesine başvurduğunu" kabul etti.

Almanya'da bir gıda hilesi daha ortaya çıktı.

Paketlerine 500 gram yerine 400 gram sürülebilir yağ koyduğu anlaşılan gıda markası Sanella, kendisine açılan davayı kaybetti. Marka, Hamburg tüketici danışma merkezi tarafından dava edilmişti.

Upfield'e bağlı Sanella, sürülebilir yağ küvetlerinin en az 18 ay boyunca aynı tasarım ve boyutta satılmasının, müşteriler için fark edilebilir olmadığını ileri sürerek mahkemeye başvurmuştu.

Hamburg Bölge Mahkemesi, "Eğer aynı tencere herhangi bir ek bilgi olmaksızın aniden 100 gram daha az sürülebilir yağ içeriyorsa, bu bizim için açık bir yanıltıcı bilgi vakasıdır" denilerek şikayet edilen markanın haksız olduğuna karar verdi.

Kararda, "400 gramlık paketin, değişen dolum miktarı hakkında açıkça görülebilir bir açıklayıcı bildirim olmadan satılmasının (...) en azından 3 aylık bir süre için yanıltıcı olduğu sonucuna varılmıştır. Belirtilen (...) dolum miktarı ortalama tüketicinin (...) çoğu zaman gözünden kaçacaktır. Ambalajın aynı görünümünden dolayı, (...) dolum miktarı açısından da değişmeyen bir ürün satın aldığını varsayacaktır" denildi.

Karar henüz kesinleşmedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT