Alman finans uzmanı Türkiye tatilinden bahsetti: Fiyatlar, diğer ülkelerden daha uygun

Alman finans uzmanı Türkiye tatilinden bahsetti: Fiyatlar, diğer ülkelerden daha uygun

Türkiye ekonomisi yüksek enflasyonla boğuşuyor. Alman Finans uzmanı Lars Erichsen bunun tatil maliyetini nasıl etkilediğini açıklarken, "Diğer ülkelerde daha pahalı olabilecek lüks mal ve hizmetler bile Türkiye'de daha uygun fiyatlı" dedi.

Türkiye'deki yüksek enflasyon ülke ekonomisi üzerinde güçlü bir etkiye sahip ve bu nedenle bir tatilin maliyetini de etkiliyor. Enflasyon, Türkiye'de mal ve hizmet fiyatlarının da yükseldiği anlamına geliyor. Türkiye'de birçok ürün ve hizmetin bir önceki yıla göre önemli ölçüde daha pahalı hale gelmesi Alman tatilcileri de düşündürüyor.

Bunun Alman tatilciler için çeşitli sonuçları var. Enflasyon bir yandan gıda, ulaşım ve boş zaman aktiviteleri de dahil olmak üzere yerel mal ve hizmetlerin fiyatlarının yükselmesine yol açıyor. Temel olarak bu etkiler Türkiye'deki tatilleri daha pahalı hale getiriyor.

Alman Finans uzmanı Lars Erichsen ise konuyla ilgili olarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE'DE KALMAYI CAZİP EDİYOR"

Erichsen, "Türk lirasının (TL) euro (EUR) ve ABD doları (USD) karşısındaki döviz kuru son yıllarda yabancı para birimleri lehine önemli ölçüde değişti. Özellikle ekonomik belirsizlikler ve yüksek enflasyon nedeniyle TL önemli ölçüde değer kaybetti" derken, "Örneğin, 2020 yılının başında döviz kuru Euro başına yaklaşık 6 TL iken, 2024 yılında Euro başına 20 TL'nin üzerine çıkmıştır. Bu devalüasyon, Euro bölgesinden ve ABD'den gelen turistlerin birkaç yıl öncesine kıyasla kendi para birimleri karşılığında çok daha fazla Türk Lirası almaları anlamına geliyor" diye belirtti.

Erichsen, "Alman tatilciler için bu, paralarının Türkiye'de çok daha değerli olduğu anlamına geliyor. Aynı miktarda Euro ile çok daha fazla mal ve hizmet satın alabilirler. Konaklama, yemek, ulaşım ve turistik faaliyetler için maliyetler diğer birçok destinasyona kıyasla daha uygun olduğu için bu durum Türkiye'de kalmayı cazip kılıyor" diye açıkladı.

"DİĞER ÜLKELERDE DAHA PAHALI OLABİLECEK ŞEYLER TÜRKİYE'DE DAHA UCUZ"

"Zayıf Türk lirası kuru, her bir avronun daha fazla Türk lirası değerinde olduğu anlamına gelir. Bu da konaklama, yiyecek, ulaşım, hediyelik eşya ve turistik faaliyetler için göreceli fiyatların düşmesine yol açar. Diğer ülkelerde daha pahalı olabilecek lüks mal ve hizmetler bile Türkiye'de daha uygun fiyatlı" diyen Erichsen, "Bununla birlikte, gezginler tatil yerlerinde bazı önemli fiyat artışları bildirmektedir. Daha kırsal ve turistik açıdan daha az gelişmiş bölgelerde, Alman tatilciler özellikle iyi pazarlıklar bulacaklar; klasik tatil bölgelerinde talep, oldukça yüksek olan fiyatları düzenliyor. Zayıf Türk lirasına rağmen Türkiye'deki tatiller de son yıllarda daha pahalı hale geldi" diye belirtti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum