Alman ekonomisi her yıl 100 milyar Euro kaybediyor!

Alman ekonomisi her yıl 100 milyar Euro kaybediyor!

Almanya'da iş gücü üzerine yapılan yeni bir araştırmaya göre Alman ekonomisi her yıl 100 milyar Euro kaybediyor

Yeni bir araştırmaya göre yabancı kökenli insanların tam potansiyellerini geliştirmeleri engellenmesi sebebiyle Alman ekonomisi her yıl 100 milyar Euro kaybediyor.

Yönetim danışmanlığı McKinsey ve "Spiegel"in rapor ettiği insan kaynakları danışmanlığı Egon Zehnder tarafından yapılan çalışma, diğer şeylerin yanı sıra, McKinsey'in Almanya'da 2.000'den fazla çalışanla yaptığı bir ankete dayanıyor; Yüzde 75'i “kültürel açıdan farklı bir geçmişe” sahip.

Göçmen ailelerden gelen insanlar , daha düşük maaş alıyor ve daha az terfi alıyorlar. Yabancı kökene sahip çalışanların günlük işlerinde ayrımcılığa maruz kalma olasılıkları iki kat daha fazla. Ayrıca ayrımcı deneyimlere sahip olanların ikide birinden fazlası işi bırakmayı düşünüyor.

Şu anda Almanya'da iki milyondan fazla doldurulmamış iş pozisyonu bulunuyor; çalışmanın yazarlarına göre, bu pozisyonların yüzde 40 ila 50'si halihazırda burada yaşayan insanlar tarafından doldurulabilir. DAX şirketlerinde, klasik bir göç geçmişine sahip olan ve sosyal tırmanışçı olarak değerlendirilebilecek, kültürel çeşitlilik gösteren yönetim kurulu üyelerinin oranı yüzde beşten az.

HABERE YORUM KAT