Alman ehliyetiyle Türkiye'de araba sürenler bu kuralı ihmal etmesin!

Alman ehliyetiyle Türkiye'de araba sürenler bu kuralı ihmal etmesin!

Almanya'da milyondan fazla Türk vatandaşı yaşıyor. Tatillerde anavatanlarına giden Türkler, Almanya’dan alınan ehliyetlerini kullanıyor. Ancak bu konuda bazı kuralların göz ardı edilmemesi gerekiyor...

Almanya'dan alınan ehliyetlerin, Türkiye'de geçerli olup olmadığı birçok kişi tarafından araştırılıyor. Her ülkenin ehliyet kuralları ve prosedürleri farklılık göstermektedir, bu nedenle başka bir ülkeden alınan ehliyetin kullanılması çeşitli işlemleri gerektirebilir. Türkiye ile Almanya arasında da ehliyetler konusunda benzer durum söz konusu.

Almanya'da ikamet eden ve çalışan pek çok kişi Alman ehliyetini Türkiye'de kullanabilir. Ancak yurt dışından gelen Türk vatandaşları, ehliyetlerini ilk 6 aydan sonra kullanmak için belirli işlemler yapmalıdır. Bu kişiler, ehliyetlerin yeminli tercümesini dış temsilciliklerde ya da noter huzurunda onaylatarak süreyi 2 yıla kadar uzatabilirler. Türkiye'de sürekli ikamet edecek veya 2 yılı dolduran Türk vatandaşları ise yurt dışı ehliyetlerini Türk ehliyetine çevirmek zorunda.

Yurt dışı ehliyetlerinin Türk ehliyetine çevrilebilmesi için belirli koşullar vardır. Bu işlem, Karayolları Trafiği Konvansiyonu tarafından tanınan ve sürücü belgelerinin karşılıklı değişimi için anlaşma yapılmış ülkeler arasında gerçekleştirilebilir. Bu anlaşmanın yapıldığı 84 ülke bulunuyor.

Eğer kişi Türkiye'de süresiz olarak ikamet etmek istiyorsa, Almanya'dan aldığı ehliyeti burada teslim etmeli. Böylece ilgili kurum ve kuruluşlar üzerinden ehliyet değişikliği yapılabilir. Gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlanması ve ilgili kurumlara ya da ehliyet kurslarına başvuru yapılması gerekir. Ehliyetin gerçek olduğu tespit edilirse, değişiklik işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak bazı durumlarda sınava girmek gerekebilir. Derslere katılım sağlanmadan doğrudan sınav tarihlerinde hem yazılı hem de uygulamalı olarak sınava girilebilir.

Türkiye'de kısa süreli bir ziyaret gerçekleştirmek isteyenler için Almanya'dan alınan ehliyet, 6 ay süreyle geçerli olur. Bu süre zarfında ülkeden çıkış yapılması gerekir. Daha sonra tekrar Türkiye'ye giriş yapıldığında 6 ay daha süre hakkı verilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum