Alman Başsavcı yaklaşan tehlikeyi açıkladı: Devletin güvenliği tehlikede...

Alman Başsavcı yaklaşan tehlikeyi açıkladı: Devletin güvenliği tehlikede...

Başsavcı Peter Frank, Reich vatandaşlarının devletin güvenliğini ciddi derecede tehlikeye attığını nedenleri ile açıkladı.

7 Aralık'ta Reich vatandaşlarına yönelik geniş çaplı terörle mücadele baskının ardından, federal savcılık diğer olası katılımcılar hakkında bilgi arıyor. Welt am Sonntag'dan Başsavcı Peter Frank, aramalar sırasında dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi birçok depolama ortamının yanı sıra yazılı belgelerin de ele geçirildiğini söyledi. Frank "Bütün bunlar şu anda prosedürün diğer şüphelileri de kapsayacak şekilde genişletilip genişletilemeyeceği açısından değerlendiriliyor." dedi.

Şu anda davada 55 şüpheli var. Bunlardan 24'ü gözaltında, İtalya'da tutuklanan biri hala iadesi için işlemler sürüyor. Federal Savcılık, tutuklanan herkesi Almanya'daki siyasi sistemi devirmek isteyen bir terör örgütünün üyesi veya destekçisi olmakla suçluyor.

Başsavcı Peter Frank, şu anda Almanya'da yaklaşık 23.000 "Reich vatandaşı" olduğunu söyledi. Frank "Bu kişilerin büyük bir kısmı aktif şiddete hazır ya da devlet temsilcilerine yönelik şiddet eylemi isteklerini eskisinden daha özgürce ifade ediyor. Bu da bu insanları devlet güvenliği açısından tehlikeli kılıyor." açıklamasını yaptı.  Federal savcılık bu nedenle 2022'de "daha sağlam bir yaklaşım benimsemeye karar verdi".

Tüm aşırı sağcılık alanında, risk altındaki kişilerin sayısı son üç veya dört yılda keskin bir şekilde arttı. Frank'in yetkisindeki üç departman bu aşırı sağcılar üzerinde çalışıyor. 

HABERE YORUM KAT