Alman Bankasından radikal karar: Binlerce şubesini kapatıyor

Alman Bankasından radikal karar: Binlerce şubesini kapatıyor

Postbank, şubeler ağını daha da azaltmayı planlıyor. En geç önümüzdeki yılın sonuna kadar yaklaşık 1800 iş ortağı şubesi etkilenecek.

Postbank müşterilerini kapsamlı bir değişiklik bekliyor. Yıl başında bankanın 250 şubesinin kapatılacağı söyleniyordu. Ancak şimdi müşteriler, yaklaşık 1.800 şubenin kapatılacağını hesaba katmak zorunda.

MÜŞTERİLER İÇN DEĞİŞİKLİK

Postbank sözcüsü konuyla ilgili olarak şunları söyledi, "Bir süredir müşterilerin bankacılık işlemlerini giderek daha fazla internet üzerinden gerçekleştirdiğini ve nakitsiz ödeme oranının arttığını gözlemliyoruz. Bu çerçevede banka, ortak mağaza sayısını azaltmaya karar verdi."

Bu karar yaklaşık 1800 şubeyi etkiliyor. Ortak şube ağının zayıflaması nedeniyle, tüketici danışma merkezi yerel makamları boşluğu doldurmaya çağırıyor. Zira tüketici koruma kuruluşu Brandenburg gibi eyaletlerde "bankacılık hizmetlerinin arzı üzerinde olumsuz etkilerden" korkuyor.

Ancak Postbank sözcüsü Handelsblatt'a yaptığı açıklamada müşterilerin alternatiflere yönelebileceğini vurguladı: "Amaç, önümüzdeki birkaç yıl içinde nakit tedarikinde harici üçüncü taraf ortaklar ağını daha da genişletmek".

Postbank'a göre müşteriler 6.000 Cash Group ATM'sinden nakit para çekebiliyor. Tüketiciler ayrıca çok sayıda süpermarket ve eczaneden de ek ücret ödemeden para çekebiliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT