Alman Bakan'dan Ukrayna'ya sürpriz ziyaret: "Şimdi güçlerimizi birleştirmeliyiz!"

Alman Bakan'dan Ukrayna'ya sürpriz ziyaret: "Şimdi güçlerimizi birleştirmeliyiz!"

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'ya 7. dayanışma ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyaret, güvenlik nedeniyle öncesinde duyurulmadı.

Rusya'nın mevcut saldırısı karşısında Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'nın hava savunması için acilen daha fazla uluslararası destek çağrısında bulundu.

Şubat 2022'de Rus saldırı savaşının başlamasından bu yana Ukrayna'ya gerçekleştirdiği yedinci dayanışma ziyaretinin başlangıcında Yeşil politikacı “Ukrayna'nın Rus füze ve insansız hava aracı saldırılarından korunması için acilen daha fazla hava savunmasına ihtiyacı var” dedi. Dışişleri Bakanı güvenlik nedeniyle duyurulmayan ziyaret için bu sabah başkent Kiev'e geldi.

"GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ" MESAJI

Baerbock, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hitaben uluslararası ortak ülkelere “Ukrayna'nın hayatta kalabilmesi (...) ve Putin'in birliklerinin kendilerini yakında kendi sınırlarımızda bulmaması için şimdi güçlerimizi birleştirmeliyiz” çağrısında bulundu.

SPD'li Savunma Bakanı Boris Pistorius ile birlikte başlattığı daha fazla hava savunması için küresel girişim, Ukrayna hava savunma kuvvetlerine ek destek sağlamak üzere yaklaşık bir milyar Euro topladı. “Ve bunun daha da fazla olmasını sağlamak için çok çalışıyoruz” diyen Bakan sözlerine şunları da ekledi:

“Her taşın altından defalarca kalkıyoruz ve hatta ilave bir Patriot ünitesiyle yola devam ediyoruz.”

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum