Allianz Arena gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılacak, Berlin ise ışıksız kalacak

Allianz Arena gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılacak, Berlin ise ışıksız kalacak

Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında Münih'teki Allianz Arena iki gün boyunca gökkuşağı renklerinde ışıklandırılacak. Berlin'deki Olimpiyat Stadyumu ise ışıksız kalacak.

Münih'teki Allianz Arena, Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında iki gün boyunca gökkuşağı renklerinde ışıklandırılacak. Berlin'deki Olimpiyat Stadyumu'nun bu şekilde aydınlatılması planlanmıyor. Olimpiyat Stadyumu'ndan bir sözcü t-online'a yaptığı açıklamada bir etkinlik sırasında ışıklandırmanın organizatörün sorumluluğunda olduğunu söyledi. Bu durumda kararı Avrupa Futbol Birliği, yani UEFA veriyor.

Münih'teki Avrupa Şampiyonası stadyumunun 22 ve 23 Haziran tarihlerinde gökkuşağı renklerinde ışıklandırılacak olması, 21 ve 24 Haziran tarihleri arasında Münih'te Avrupa Şampiyonası maçlarının yapılmayacak olmasından kaynaklanıyor. Işıklandırmanın nedeni ise o hafta sonu kutlanan Christopher Street Day (CSD).

DAHA ÖNCE KABUL EDİLMEMİŞTİ

Berlin'de CSD, Avrupa Şampiyonası finalinden iki hafta sonra 27 Temmuz'a kadar yapılmayacak. Olimpiyat Stadyumu da bu tarihte gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılacak. Ancak Haziran ayı boyunca Berlin'de Onur Ayı da kutlanacak.

FC Bayern'in sahasının ışıklandırılması üç yıl önce 2021 Avrupa Şampiyonası sırasında da tartışmalara neden olmuştu. O dönemde UEFA, Münih şehrinin Macaristan'a karşı oynanacak üçüncü grup maçı için sahanın gökkuşağı renklerinde ışıklandırılması talebini reddetmişti. Talebin arka planında, Macaristan'da kısa süre önce kabul edilen ve gençlerin eşcinsellik ve transseksüellikle ilgili bilgi edinme haklarını kısıtlayan bir yasaya karşı protesto vardı.

UEFA kararını, daha sonra Macar takımına ve Macar taraftarlara da yöneltilen başvurunun siyasi arka planı ile gerekçelendirdi ve "tarafsız" olduğunu savundu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT