Aldi, Rewe ve Edeka'da satılan pizzalara dikkat: Test sonuçları "zararlı" çıktı

Aldi, Rewe ve Edeka'da satılan pizzalara dikkat: Test sonuçları "zararlı" çıktı

Uzmanlar, süpermarketlerde satılan pizzaların hamurlarını inceleyince, çarpıcı sonuçlara ulaştı. Ünlü Alman zincirlerinde satılan "Henglein" marka ürün, "sağlığa zararlı bulgulara ulaşıldığı" gerekçesiyle, test sonucunda düşük puan aldı.

Süpermarketlerde satılan pizzalar, hazırlanma sürecindeki kolaylık nedeniyle milyonlarca tüketiciye cazip geliyor. Peki çok lezzetli olabilen ve yer yer sofralarımızın vazgeçilmezine dönüşebilen pizzaların sağlığımıza olumsuz etkileri olabilir mi? Elbette...

Hazır yiyeceklerin çok büyük bir bölümünde olduğu gibi, uzmanlar hazır pizzaların da tüketilmesinden kaçınmamız gerektiğine işaret ediyor. Hızlı ve kolay tüketimin arkasında, sağlıksız bir durum yatıyor.

SAĞLIĞA ZARARLI MADDELER TESPİT EDİLDİ

Öko-test, Aldi, Rewe ve Edeka marketlerinde satılan pizzaların hamurlarında, sağlık açısından ciddi kusurlar olduğunu ortaya çıkardı.

Süpermarketten alınan yaklaşık 19 hazır pizzaya ait hamurlar test edildi. Testi gerçekleştiren uzmanlar, bazı pizza hamurlarının içerisinde yer aldığı tespit edilen, zararlı maddelere dikkat çekti. Uzmanlar bu hamurlarda; mikrop, pestisit kalıntıları ve tartışmalı fosfat katkı maddeleri buldu.

Test raporlarında, Rewe'de de satılan "Henglein" marka bir ürün, artan bakteri kontaminasyonu nedeniyle "zayıf" puan aldı.

Raporda, hamurlardaki nispeten yüksek tuz içeriği de eleştirildi. Çok fazla tuz tüketmek kardiyovasküler hastalıkları ve yüksek tansiyonu destekleyebilir ve bu nedenle sağlık riski oluşturabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT