Akşam yemeği kanseri ortaya çıkarabilir

Akşam yemeği kanseri ortaya çıkarabilir

Kanserler başlangıçta belirti göstermedikleri için ya da hastalığa yakalanan kişiler belirtileri nasıl sınıflandıracaklarını bilmedikleri için uzun süre fark edilmeyebilir. Bir kanser destek kuruluşu, yemek yerken ortaya çıkabilecek belirtileri anlattı.

300 farklı kanser türü vardır. Hepsi de şiddeti ve netliği açısından farklılık gösteren farklı semptomlara neden oluyor. Belirtiler hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları doğru yorumlamak hayat kurtarabilir.

Birleşik Krallık kanser destek kuruluşu Macmillan Cancer Support'a göre, yemek yerken bazı potansiyel olarak tehlikeli semptomları tespit edebiliriz. Özellikle akşam yemeği saatinin olağandışı sorunlara dikkat etmek için önemli bir zaman olduğunu söylüyorlar.

Bunlar şu tip belirtileri içeriyor:

- İştah kaybı
- Hızlı dolgunluk hissi
- Yutma ve çiğneme ile ilgili sorunlar
- Boğazda bir şey sıkışmış gibi hissetme
- Üç haftadan uzun süren ve ağrıya neden olan hazımsızlık ve mide ekşimesi (ancak çok fazla baharatlı yemek yedikten sonra bu belirtiler için endişelenmeye gerek yoktur)
- Şişkin veya şişmiş karın

KANSER İŞARETİ OLABİLİR

Belirtiler daha sık ortaya çıkarsa veya daha uzun sürerse, bir doktora danışılmalıdır. Sonuçta, olası mide kanseri, periton kanseri, bağırsak kanseri veya yumurtalık kanserine işaret ediyor olabilirler.

Yemek yerken duyulan rahatsızlık ve dışkıdaki değişiklikler kanserin uyarı işaretleri olabilir
Macmillan Cancer Support ayrıca dışkıdaki değişikliklerin üç haftadan uzun sürmesi halinde de gözlemlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Olası uyarı işaretleri şunlardır:

- Gevşek veya sıvı dışkı
- Sert dışkı
- Dışkılama isteğinde artış
- Dışkıda kan

Ancak yardım kuruluşu, tüm bu şikayetlerin zararsız nedenleri de olabileceğini vurguluyor. Açıklığa kavuşturulması için doktor ziyareti şarttır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT