• BIST 94.823
 • Altın 222,939
 • Dolar 5,3697
 • Euro 6,1215
 • Berlin 7 °C
 • Frankfurt 5 °C
 • Paris 7 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 5 °C
 • İzmir 6 °C
 • Stockholm -4 °C

AK Parti'nin Isparta mitingi

AK Parti'nin Isparta mitingi
ISPARTA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bütün siyasi partilere, aydınlara, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunuyorum, hiç...

ISPARTA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bütün siyasi partilere, aydınlara, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunuyorum, hiç kimse hiçbir istismara yönelmemeli, hikmet içinde, barış içinde sandığa yürüyeceğiz. Kasetti, 2011'de olduğu gibi şantajlardı, perde gerisi oyunlardı vesair bunların hiçbirisine hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz" dedi.

Davutoğlu, partisinin Isparta'daki Hükümet Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, geçen hafta Doğu  Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'yu dolaştığını anımsatarak, "Oradaki kardeşlerim bu vatana, bu bayrağa, bu tarihe sahiptir ve sahip olacaktır" diye konuştu.

CHP ile HDP'nin artık aynı kaptan su içtiğini, CHP'ye verilen her oyun HDP'ye, HDP'ye verilen her oyun da CHP'ye verilmiş gibi olacağını iddia eden Başbakan Davutoğlu, her ikisinin de aynı şeyi söylediğini, aynı yoldan yürüdüğünü vurguladı.

Davutoğlu, "Biz tek parti zihniyetine bir daha izin verir miyiz? O zihniyeti savunan CHP'ye, HDP'ye yol verir miyiz? Onların arkasındaki çeteye, paralel çeteye yol verir miyiz?" diye sordu.

"Seçime doğru giderken kim ne sebeple olursa olsun şantajdı, kasetti vesair haberler ya da söylentiler üzerinden siyaset yaparsa karşısında bizi bulur" sözlerini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz hiç eğilmeyiz. Bütün siyasi partilere, aydınlara, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunuyorum, hiç kimse hiçbir istismara yönelmemeli, hikmet içinde, barış içinde sandığa yürüyeceğiz. Kasetti, 2011'de olduğu gibi şantajlardı, perde gerisi oyunlardı, vesair bunların hiçbirisine hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Hepsine karşı siyasette ahlakı, siyasette hikmeti, siyasette irfanı, siyasette dürüstlüğü savunacağız. Hikmet yolunda yürümeye var mısınız Isparta? Tuzak kuran kim olursa olsun ona karşı durmaya var mısınız? İşte bizim yolumuz ahlak yolu, milli birlik yolu. Şimdi demokrasi yolunda siz Senirkent'te direnç gösterdiniz Allah razı olsun. 27 Mayıs'tan sonra Demokrat Parti geleneğine sahip çıktınız. AK Parti geleneğine sahip çıktınız. Çünkü Senirkent demokrasinin direnç noktasıysa, Isparta da hep demokrasinin kalesi oldu kalesi."

 

- "Bizim siyasi kültürümüzde tahkir etmek, hakaret etmek yoktur"

Hikmet yoluna çıkarken hep seviyeyi öngördüklerinin altını çizen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bakın buradan Sayın Bahçeli'ye sesleniyorum; Osmaniye'de kendisi aleyhine tezahürat yapıldığında, yuhalandığında susturdum. Bizim siyasi kültürümüzde tahkir etmek, hakaret etmek yoktur. En sert şekilde eleştiririz ama hakaret etmeyiz. Ama Sayın Bahçeli günlerdir bize hakaret ediyor, günlerdir siyaseti maalesef son derece seviyesiz bir şekilde yapıyor. Şimdi diyor ki bana, 'Ona Doğu'da serok Ahmet diyorlar Zazaca, Kürtçe, batıda Türkmen Ahmet.' Doğrudur ben Bitlis'teydim, beni o yöre lisanıyla bağrına basıp, kucakladılar, Osmaniye'deydim 'yörük Ahmet' dediler doğru, Erzurum'daydım 'dadaş Ahmet' dediler doğru, Sivas'taydım 'yiğido Ahmet' dediler o da doğru, Elazığ'a gittim 'gakkoş Ahmet' dediler oda doğru. İşte buradayım, yazmışsınız 'Toroslar'ın öz evladı', o da doğru. Doğru mu? İşte bizim farkımız bu. Sayın Bahçeli milli birliği savunacaksınız, Türkiye'nin her köşesinde, insanlar sizi bağrınıza basacak. Ama batıda dolaşıp da Türkiye'nin doğusuna adım atmadan milli birlikten bahsetmek lafı güzaftır. Şimdi soruyorum, bize hakaret etmemiş olsaydı bunları söylemezdim. Bizim şerefimize hitaben hakaret etmemiş olsaydı söylemezdim."

Bir siyasetçinin şerefinin vatan toprağının her köşesine adım atmasıyla ölçüleceğini, başka şekilde ölçülemeyeceğini belirten Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti: 

"Evet sesleniyorum Bahçeli'ye, bu huzurda, edep diyarı Isparta'dan böyle konuşmak istemezdim ama 'şerefsiz' diye hitap ettiği için. Ben onu yuhalatmadım. Hayır yuhalamayın. Biz ona hikmet dersi vereceğiz, ahlak dersi vereceğiz. Yazıktır, işte ben burada söylüyorum Hakkari'deki al bayrak benim şerefimdir, o albayrağı Hakkari'de AK Parti dalgalandırıyor. Diyarbakır'daki al bayrak benim şerefimdir. O şerefi biz ayakta tutuyoruz. Bitlis'teki, Bingöl'deki kardeşlerimizle biz kucaklaşıyoruz. Bediüzzaman'ın Bitlis'teki hemşehrileri bizi bağrına bastı. Hadi herkes milli şeref peşindeyse meydan okuyorum. Türkiye'nin her meydanına gitsinler, halkla kucaklaşsınlar ondan sonra bize milliyetçilik taslasınlar. Hem gidemeyecekler, gittiklerinde Tunceli'de olduğu gibi arkalarında bir koruma ordusuyla sadece meydanda bir açıklama yapıp, dönecekler sonra da vatan toprağına çıkamayıp gelip batıda, İç Anadolu'da milliyetçilik taslayacaklar. Biz öğretiriz herkese milli birliği, beraberliği."

 

- "Bize saldırırken kurt, millet menfaatini, imanı savunmaya çalışırken kuzu" 

 

Toroslar'da doğmuş bir yörük Türkmen çocuğu olduğunu anımsatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Isparta sizden biriyim ama Hakkari'de de oradaki kardeşlerimden biriyim. Bitlis'te Bediüzzaman'ın diliyle konuşurum. Doğrudur, diyor ki Ağrı'da Ahmed-i Hani, Osmaniye'de Ahmed-i Sani. Doğru Ağrı'da Ahmed-i Hani'yim, Osmaniye'de Ahmed-i Sani'yim. Benim dedem adımı koyarken 'Ahmed-i Sani' demiş, Hoca Ahmet Yesevi'ye atfen. Ey Bahçeli Allah şahit Hoca Ahmet Yesevi'nin yolundan bir an ayrılırsam, onun ahlakından bir an saparsam, onun edebinden bir an ayrılırsam Allah son nefesimi vermeyi nasip etsin. Biz Hoca Ahmet Yesevi'nin yolcularıyız. Ama onun talebesi Harakani Kars'ta, onun ötesinde Ahmed-i Hani orada,  Malazgirt orada. Malazgirt'i, 1071'i, 2071'i Isparta'da, Aydın'da, Muğla'da değil, Muş'ta konuşmak lazım, Muş'ta. Malazgirt orada. İşte hodri meydan, yiğitler meydanıdır. Malazgirt'ten bahsettim daha sonra Selahaddin Eyyubi'den. Birisi HDP Eş Başkanı aynı zamanda CHP'nin de Eş Başkanı birlikte çalışıyorlar, 'Kudüs Yahudilerindir' dediğinde siz Bahçeli'den bir şey duydunuz mu? Taksim ile Kabe'yi kıyas ettiğinde bir şey duydunuz mu? Nasıl sahip çıkıyor. Bize saldırırken kurt, millet menfaatini, imanını savunmaya çalışırken kuzu. Kılıçdaroğlu Türkmenleri gönderirken, 'Bayırbucak Türkmenlerini göndereceğim' derken, Bahçeli'de çıt yok. MİT tırlarına operasyon yapan paralel çete bizim Türkmenlere yardımımızı engellerken o Toros çocuğu Türkmenler'e, aynen bizim gibi. Ecdad ona demiş ki 'git hac yolunu bekle.' Gitmişler. Türkmenleri bize sığınan Türkmenleri 'göndereceğiz' diyor. Her yerde Türkmen davasını güttüğünü söyleyen Bahçeli'den ses yok. Kimden ses var? Sadece AK Parti'den var, AK Parti'den."

Başbakan Davutoğlu, miting meydanında bir dövize dikkati çekerek, "Doğru nefret onlara, hikmet bize yakışır" dedi.

(Sürecek) 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05