• BIST 86.072
 • Altın 251,148
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • Berlin 22 °C
 • Frankfurt 19 °C
 • Paris 22 °C
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 20 °C
 • Stockholm 12 °C

AK Parti'nin Elazığ mitingi

AK Parti'nin Elazığ mitingi
ELAZIĞ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Neden bir anda HDP, CHP, paralel, hepsi birleşti? Çünkü, bakın CHP Genel Başkanı'nın...

ELAZIĞ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Neden bir anda HDP, CHP, paralel, hepsi birleşti? Çünkü, bakın CHP Genel Başkanı'nın bir danışmanı diyor ki; 'HDP'nin barajı aşmasını istiyoruz.' HDP'liler de arka kapıdan gelen paralelin sözcüsü ile Diyarbakır'da görüşüyorlar. Ne dolap çeviriyorlar bunlar, ne tuzak kuruyorlar bunlar biliyor musunuz? Mesele; AK Parti'nin yürüyüşünü durdurmak" dedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Elazığ'da, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen AK Parti Mitingi'nde halka hitap etti.

Bingöl'de, 29 Ekim 2011'de intihar bombacısı bir teröristin üzerine atlayarak çocukları kurtaran ancak hayatını kaybeden Hatice Belgin hanımı andığını belirten Davutoğlu, "Bir daha bu topraklarda anne acısının olmaması için, ana yüreğinin yanmaması için inadına milli birlik ve beraberlik diyecek miyiz?" diye sordu.

Davutoğlu, Sultan Alparslan'ın ordusundaki Türk, Kürt ve Zaza yiğitlerinin torunlarını, ebediyen kardeş kılacaklarını söyledi.

Davutoğlu, "CHP Genel Başkanı diyor ki, hani Esed'in arkadaşı bu, Esed var ya, kimyasal silah kullanan Esed var ya onun arkadaşı, ona milletvekillerini gönderen, 'Suriyelileri geri göndereceğiz' diyor. Biz 'tanrı misafiriyim' deyip kapımızı çalan misafiri kapıda koyar mıyız? Zalimden kaçan yetimleri zalime teslim eder miyiz? Zalimle biz işbirliği yapar mıyız?" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, "Bu CHP Genel Başkanı'nın 'milli şefi' var ya" sözlerinin ardından, alandakilerin yuhalamaları üzerine, "yuhalamayın zihniyetlere tepki gösterin ama" diye konuştu.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İnönü, 1944'de Boraltan Köprüsü'nde 146 Azeri kardeşimiz, can Azerbaycan'dan gelen kardeşimiz, Rus zulmünden, düşman zulmünden kaçıp bu topraklara geldiğinde onları düşmana vermişti. 146'sını da şehit ettiler askerimizin gözü önünde, biz bir daha böyle zillete izin verir miyiz? Zalime masumu teslim eder miyiz? Bir Azeri şair, yüreğinden gelen bir şiir okudu: 'Bizi siz öldürün, vermeyin Rus'a, yakışmaz Türklüğe, sığmaz namusa, men ne diyem bu vefasız dağlara, öz gardaşı dönek olan ağlara.' Biz öz gardaşımızı ağlatır mıyız? Filistinliyi, Suriyeliyi, Türkmeni, Kürdü, Arabı ağlatır mıyız?

Onun için bize düşmanlar. Neden hepsi birleştiler? Neden bir anda HDP, CHP, paralel, hepsi birleşti? Çünkü, bakın CHP Genel Başkanı'nın bir danışmanı diyor ki; 'HDP'nin barajı aşmasını istiyoruz.' HDP'liler de arka kapıdan gelen paralelin sözcüsü ile Diyarbakır'da görüşüyorlar. Ne dolap çeviriyor bunlar, ne tuzak kuruyorlar bunlar biliyor musunuz? Mesele; AK Parti'nin yürüyüşünü durdurmak. Durdurabilirler mi? Cumhurbaşkanımıza 'Muhtar olamaz' dediler, cumhurbaşkanı oldu mu? Engelleyebildiler mi? Engelleyemezler. Kalbinde Allah'a iman, arkasında millet, önünde tarih olanları kimse engelleyemez."

-"Mazluma bağrımızı açmaya devam edeceğiz"

Başbakan Davutoğlu, "Bu hain tuzakları kuranlar Türkiye'nin büyümesinden, yükselmesinden, Somali'ye, Arakan'a, Bosna'ya, Irak'a, Suriye'ye sahip çıkmasından rahatsızlar. Onlar rahatsız olsunlar, biz zalimi rahatsız etmeye, mazluma da bağrımızı açmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, "Bunlar, Türkiye'nin yükselen gücünden rahatsız olan uluslararası çevrelerle işbirliği halindeler. Bu HDP Eşbaşkanı Ermeni, Rus, Fransız ağzıyla, bizim dedelerimizin soykırım yaptığını iddia etti. Buna cevap verecek misiniz? Haddini bildirecek misiniz? 'Sen Elazığ'a yaklaşamazsın buradan oy alamazsın' diyecek misiniz? Çünkü bu günler imtihan günleridir" ifadesini kullandı.

"İşte biz tarihimizle kavga edenlerle problemliyiz" diyen Davutoğlu, HDP' Kürt, CHP'nin ise Türk ulusalcısı olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, "Osmanlı ile Selçuklu ile problemli bunlar. 'Diyaneti kaldıracağız' derler, 'İmam hatibi kapatacağız' derler. Birisi vaktinde ezanı Türkçe okutmaya, aslından uzaklaştırmaya çalıştı CHP; diğeri şimdi 'Allah Kürtçe bilmiyor mu?' diyor. Allah her şeyi bilir, Allah, O'nun yolunda yürüyeni de bilir, O'na isyan edeni de bilir. Onlar işte bunun için Esed'e dostlar, aynı zihniyet" dedi.

-"Hep dik duracağız"

Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran'dan sonra insan onuruna özgürlüklere dayalı yeni bir anayasayla yeni Türkiye'ye yürüdüklerini ifade etti. 

Davutoğlu, "tek bayrak" dediklerini çünkü bu bayrağın hilalinin, tevhidin sembolü olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tevhidi savunmaya var mısınız? Bu hilalin yıldızı istiklalin sembolüdür. İstiklali savunmaya var mısınız? Bu bayrağın alı, şehidimizin kanıdır. Şehidimizin kanını korumaya var mısınız? Tek vatan diyoruz. Herkes onurla yaşadığı, özgürce yaşadığı, kendi dilini kendi örfünü, anadilini her türlü kültürünü yaşadığı özgür tek vatan diyoruz. 780 bin kilometrekarelik vatanımızı yüceltmeye var mısınız? Bu vatanın her bir köşesine Hakkari'yi Edirne'ye kardeş kılmaya var mısınız? Diyarbakır'ın Ulucami'ni Bursa'nın Ulucami'ne kardeş kılmaya var mısınız? Bu kardeşliği engellemek için silah kullanana, terör yapana şiddet yapana dur demeye var mısınız? Yeter artık bu silahları gömün, bu terörü bitirin, millete milletin evlatlarına, analarına acı yaşatmayın diye haykırmaya var mısınız? Türkiye'nin batısında barıştan, demokrasiden, doğusunda ise baskıyla oy toplamaya çalışanların arkasında duranlara ders vermeye var mısınız? Elazığ sen bizim yüreğimizin paresisin, Elazığ ceddine rahmet." 

Başbakan Davutoğlu, "Dik dur eğilme" sloganları üzerine, "Elazığ inşallah hep dik duracağız. Siz böyle ayakta, böyle bir mahşeri bir kalabalıkla bizi karşıladınız ya bu benim 21. mitingim. Emin olun sizin karşınıza çıktığımda bütün yorgunluğumu unuttum. Gözünüzü gördüğümde gözünüzden enerji aldım, gülümseyen yüzünüzden ışık aldık. Kurban olam taşına toprağına Elazığ'ın. İnşallah Türkiye ile birlikte Elazığ'ı da büyüteceğiz, yücelteceğiz" değerlendirmesinde bulundu. 

Elazığ'da 2002'de toplam ihracatın 23 milyon dolar iken, şimdi 250 milyon dolar olduğunu kaydeden Davutoğlu, ihracatın 10 misli arttığını söyledi. Elazığ'da su ürünleri alanında özellikle çok muhteşem işler yapıldığını vurgulayan Davutoğlu, "Elazığ bereketlendi, bereketlenecek inşallah" dedi. 

- Elazığ'a stadyum, sulama projesi, hızlı tren müjdesi

Elazığ'da en kısa zamanda stadyum yapacakları müjdesini veren Davutoğlu, stadı eski yerinde yapacaklarını, böylece hiç vakit kaybetmeyeceklerini söyledi. Elazığspor'a da stadyum üzerinden bir gelir kaynağı oluşturmaya çalışacaklarının altını çizen Davutoğlu, "Elazığspor'u biz Süper Lig'de görmek istiyoruz" temennisini dile getirdi. 

Başbakan Davutoğlu, Elazığlılara ikinci olarak Uluova Sulama Projesi'ni başlatacakları müjdesini de verdi. Projenin 250 bin dönüm alanı sulayacak muhteşem bir proje olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "İnşallah bu tamamlandığında Elazığ çok daha geniş çok daha bereketli sulanmış topraklara sahip olacak" değerlendirmesini yaptı. 

Davutoğlu, 3. müjdesini verirken, "İnşallah yüksek hızlı treni Elazığ'a da getireceğiz. Elazığ-Malatya, Elazığ-Diyarbakır hattının etüt proje çalışmalarını başlattık. İnşallah bütün yollar bir şekilde Elazığ'dan geçecek. Elazığ, hem hızlı treniyle, hem karayoluyla ki bölünmüş yollarıyla örnek bir şehir olacak" açıklamasında bulundu. 

İktidara geldiklerinde şehirde 35 kilometre bölünmüş yol varken, şimdi 350 kilometre bölünmüş yolun bulunduğunu belirten Davutoğlu, "Ağın Köprüsü; epeydir inşaatı sürüyordu. Bir kaç ay içinde Ağın Köprüsü de bitmiş olacak, hayırlı mübarek olsun. Şorşor deresi; Cumhurbaşkanımız geçen sene geldiğinde söz vermişti ıslah edeceğiz diye. İnşallah onun sözü yerde kalır mı? Kalmaz. Islah için ihaleye çıkıyoruz. Elazığ herşeyin en  güzeline layıktır. Hamzabey Barajı üzerinden Elazığ'ın içme suyu derdini de çözüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Alanda bulunanların "Elazığ bakan istiyor" sloganları üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İnşallah Elazığ'ın bırakın bakanını, başbakanı var başbakanı. Beni Elazığlı saymaz mısınız? Ben gakkoş değil miyim? Ben Elaziz'in dağlarını, bayırlarını, erenlerini, evliyalarını bilmez miyim? Bana da Ahmed El Azizi deyiverin. Sizin başbakanınızım. Hem Türkiye Cumhuriyeti  Devleti'nin, hem de Elazığ'ın. Size bu muhteşem misafirperverlikle bizi karşıladığınız için hep bize destek verdiğiniz için bakın burada söylüyorum söz veriyorum; Elazığ'dan gelen hiçbir talep, bırakın yılı, bir haftayı, bir ayı bir günü, bir saat dahi beklemez, Madem ki Elazığ ayaktadır, madem ki Elazığ bize cumhurbakanlığı seçimlerinde yüzde 70 vermiştir. Elazığ'ın talepleri beklemez." 

-"Elazığ'ı dünyaya tanıtacağız"

AK Parti'nin Elazığ milletvekili adaylarını dile getiren Davutoğlu, alandakilere "4'de 4 mü? Söz mü?" sorusunu yöneltip, "Evet" yanıtını aldıktan sonra, "Siz de 4 yapın, 5'incisi benim Allah'ın izniyle" dedi. 

Bin 98 yataklı şehir hastanesinin bölge hastanesi olarak inşaatının devam ettiğini dile getiren Davutoğlu, "Elazığ bizden memnun musun? Hizmetimizden memnun musun? Aşkımızdan sevdamızdan memnun musun? Elazığ'a meftun olduğumuzu biliyor musunuz? Biz Elazığ'ın taşına toprağına kurban olalım diyoruz. Elazığ'ın yiğitlerine, bacılarına her zaman hizmetkar olalım diyoruz. İnşallah organize sanayi bölgesini de genişleteceğiz. Ayrıca inşallah teşvikle ilgili genel bir düzenleme yaptığımızda Elazığ'ı da gözönünde bulunduracağız ve 2. organize sanayi bölgesini de Elazığ'a inşa edeceğiz inşallah" diye konuştu. 

-Hazar Gölü, Harput'a özel kültür projesi 

Hazar Gölü'nü çok sevdiğini, Harput'un dünyanın en güzel en kadim şehri olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Bütün bu bölgeyi, inşallah özel bir kültür projesiyle Türkiye'nin önemli turizm alanlarından biri haline getireceğiz. Elazığ buraya gelen turistleriyle 5 yıldızlı otellere ev sahipliği yapacak. Elazığ'ı dünya tanıyacak inşallah" görüşünü dile getirdi. 

Elazığlılarla ahitleşmek istediğini belirten Davutoğlu, alanda bulunanlara şöyle seslendi:

"İmam Efendi'nin, Balak Gazi'nin emanetine sahip çıkacak mıyız? Milli izzet-i onuru koruyacak mıyız? Türkiye'de milli birlik beraberliği koruyacak mıyız? Söz mü? Teröre, millet arasına nifak sokmak isteyenlere dur diyecek miyiz? CHP'ye HDP'ye, MHP'ye, onları arkadan destekleyen paralel çetelere, 'yeter söz ve karar sadece milletindir' diyecek miyiz? Türkiye'yi yüceltecek miyiz? Al bayrağı dünyanın her yerinde dalgalandıracak mıyız? Söz mü? Türkiye'yi yüceltirken Elazığ'ı da Türkiye'nin Avrupa'nın ve Asya'nın inşallah en iyi bilinen, en gelişmiş şehirlerinden biri yapacak mıyız? Söz mü?  Bütün bu hedefler için 4 kardeşimizi de birbirinden ayırmadan hep beraber Ankara'ya gönderecek misiniz? İnşallah en az yüzde 75 yapıyor muyuz? Türkiye birincisi olacak mıyız. Söz mü?"

Davutoğlu, alandakilerin "söz" demeleri üzerine, "7 Haziran'a kadar Elazığ'ın her mahallesine gidip gakkoşları AK Parti kervanına davet edecek misiniz? Sandığa sahip çıkacak mısınız? 7 Haziran akşamı bize 4'de 4 müjdesini verecek misiniz? Allah yar ve yardımcımız olsun. Elazizli, söz vermişse yapar. Allah yolumuzu açık, alnımızı ak eylesin inşallah. Allah razı olsun. Allah'a emanet olun" diyerek konuşmasını tamamladı. 

-Mitingden notlar

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin, Elazığ’da, İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitinge, eşi Sare Davutoğlu ile katıldı.

Valilik ziyaretinin ardından, parti otobüsüyle miting alanına gelen Davutoğlu çifti, miting alanında kurulan platformdan, partisinin seçim şarkıları eşliğinde vatandaşları selamladı.

Halkın sevgi gösterisiyle karşılanan Başbakan Davutoğlu,  mitingde, vatandaşlara hitap etti.

Davutoğlu’nun 40 dakika süren konuşması sık sık, “Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle”, “Elazığ Ovası AK Parti’nin Yuvası”, “Elazığ Seninle Gurur Duyuyor” şeklindeki sloganlarla kesildi.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasının ardından, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Elazığ milletvekili adaylarıyla el ele tutuşarak halkı selamladı.

Davutoğlu, ayrıca platforma aldığı sağır ve dilsiz olduğu belirtilen iki çocukla kısa bir süre işaret diliyle konuştu.

Başbakan Davutoğlu, miting alanından ayrılırken de kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşların yanına gitti ve bazılarıyla kucaklaştı.

Miting alanında, “Paralel Dikey Fark Etmez, Gakkoş İhaneti Affetmez”, “Sayın Başbakanım Minnettarız, Karayolları Taşeron İşçileri”, “Evlad-ı Osmanlı, Selçuklu Soyu, Evliyalar Diyarı, Harput’un Ruhu, Abdülhamit Han’ın Bekleyen Ruhu, Aziz Şehre Hoşgeldin Davutoğlu” yazılı pankartlar asıldı.

Mitinge,  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti milletvekilleri ve milletvekili adayları katıldı.

-Kalkınma Bakanı Yılmaz

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da mitingde yaptığı konuşmada, partisinin kendisini Diyarbakır’dan milletvekili aday gösterdiğini belirterek, “Benim gönlüm tabii ki gönlüm Doğu’da ve Güneydoğu’da. Sizlerin duasıyla AK Parti istikrarla, güçlü şekilde yoluna devam edecek ve inşallah sizlere hizmet etmeye devam edecek” diye konuştu.

 “Kim bu hizmetlerimizi karalamaya çalışırsa çalışsın, biz bu hizmetleri vatandaşımıza yapıyor ve vatandaşımız da bunu görerek karşılığını veriyor” diyen Yılmaz, “Elazığ bugüne kadar hep ‘AK Parti’ dedi ve yanımızda oldu. Şimdi de 7 Haziran’a doğru gidiyoruz. 4’te 4 yapmaya var mıyız? Rabia yapmaya var mıyız? İnşallah Elazığ ‘Rabia’ diyecek” şeklinde konuştu.

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Avrupa Parlamentosu adayları ARTI49'da
 • Sabah İsviçre temsilcisi gözaltında
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05