AfD  Thüringen'de beklentilerin altında kaldı

AfD Thüringen'de beklentilerin altında kaldı

AfD, Thüringen'deki yerel seçimlerin ilk turunda önemli bir başarı elde edemedi. Çoğu şehir ve ilçede, üst düzey görevler için ikinci tur seçimlere gidilecek.

Dün yapılan yerel seçimlerde, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi belirgin bir başarı gösteremedi, ancak yine de oylarını artırdı. Birçok şehir ve ilçede, adayların yüzde 50'den fazla oy alamaması nedeniyle üst düzey görevler için ikinci tur seçimler yapılacak.

Başkent Erfurt'ta, CDU adayı ile mevcut SPD'li başkan arasında bir yarış olması bekleniyor. Jena'da ise, bir FDP politikacısı önde bulunuyor ve ikinci turda Yeşillerin bir adayı ile karşı karşıya gelecek. Kırsal bölgelerde ise, CDU ile AfD arasında güçlü bir rekabet yaşanıyor.

AfD sadece Altenburger Land ilçesinde birinci sırada yer alabildi. Aday Heiko Philipp, yüzde 33,0 oy alarak en yüksek oyu aldı, ancak mutlak çoğunluğu elde edemedi. Bu nedenle, iki hafta sonra Avrupa Parlamentosu seçimleriyle aynı gün, yüzde 32,2 oy alan CDU adayı Uwe Melzer ile ikinci tur seçim yapılacak. AfD, diğer büyük ilçelerde ve belediye başkanlığı seçimlerinde ise önemli bir başarı elde edemedi.

1,74 milyon seçmenin oy kullandığı yerel seçimler, AfD'nin Thüringen'deki mevcut gücünü ölçmek için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Parti, eyalet başkanı Björn Höcke yönetiminde "aşırı sağcı" olarak sınıflandırılıyor. Eylül ayı başında Thüringen'de yeni bir eyalet parlamentosu seçilecek. Güncel anketlerde, çeşitli skandallara rağmen AfD hala önde görünüyor.

HABERE YORUM KAT