Açık arttırmada ‘Einstein’ rekoru

Açık arttırmada ‘Einstein’ rekoru

Albert Einstein'ın bir dizi denklemini içeren sayfalar beklenenin sekiz katı üstünde bir fiyatla 604.800 Sterlin'e (yaklaşık 21 milyon liraya) satıldı.

Ünlü fizikçi, 1936’da üç sayfalık bir kağıda yerçekimsel bir merceğin diyagramını ve 30’dan fazla karmaşık hesaplamayı not etti. Şimdi bu belge, ‘Yerçekimi alanındaki ışığın sapmasıyla bir yıldızın lens benzeri hareketi’ adlı makalesinin taslağıyla birlikte satıldı.

Mektubun 80.000 pound’a (yaklaşık 2.5 milyon liraya) satılması bekleniyordu, ancak beklentilerin üzerinde bir fiyatla satışı gerçekleşti.

Bu satış, bir Einstein mektubu için müzayedede şimdiye kadar elde edilen en yüksek dördüncü fiyat.

Mektup, Einstein’ın Nazi Almanya’sından kaçtıktan sonra arkadaş olduğu Çek amatör bilim insanı Rudi Mandl’a gönderildi. Mandl fiziğe ilgi gösteriyordu ve dahiden bu tür merceklemeyi keşfetmesini istedi ve Einstein daha sonra karşılaşmalarının ona yeni bir bakış açısı kazandırdığını söyledi.

Mektupta, bir yıldızın yüzeyindeki ışık sapmasının anlamını ve saptıran yıldızın yıldız yarıçapını tanımlanıyor.

Christie’s uzmanı Thomas Venning şunları söyledi: “Einstein’ın denklemlerinin bir kağıt üzerinde olması inanılmaz bir şey ve bu bize Einstein’ın iş başındaki beyni hakkında inanılmaz bir fikir veriyor. Bu, Einstein’ın yerçekimsel mercekleme hakkında yazdığı tartışmasız en kapsamlı açıklama. Bu inanılmaz bir sonuç ve bir Einstein mektubu için gelmiş geçmiş en yüksek dördüncü fiyat.”

einstein.jpg

HABERE YORUM KAT